کد خبر : 1120

اطلاعاتی از بیوگرافی نازنین زاغر زن جوانی که به تازگی از زندان آزاد شده است.

کلیات

نازنین زاغری شهروند ایرانی- بریتانیایی است که ۳۷ سال سن دارد و در ۱۵ فروردین ۱۳۹۵ به هنگام خروج ازایران به مقصد انگلستان همراه با دختر خردسالش دستگیر و به زندان منتقل شد. گفته می‌شود او ر. او با بنیاد خیریه تامسون رویترز ‌‌ وابسته به تامسون رویترز همکاری داشته است.

 


خبرداغ:اولین عکس نازنین زاغری بعد از آزادی منتشر شد + عکس

 

 

اتهام

مسئولان پس از بازجویی زاغری اتهام او را مشارکت در براندازی نرم جمهوری اسلامی ایران از طریق همکاری با مؤسسات و شرکت‌های خارجی عنوان کرده اند.
 


فرایند دستگیری

زاغری پس از دستگیری به کرمان منتقل شده بود و در اواخر خرداد ماه ۱۳۹۵ سپاه پاسداران کرمان اطلاعی‌های را منتشر و ضمن آن با تأیید خبر بازداشت زاغری، وی را به همکاری با موسسات معاند و مشارکت در فعالیت‌های براندازی نرم متهم کرد و اعلام کرد که وی در سوئیتی در زندان کرمان نگهداری می شود.

همچنین جعفری دولتآبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران جمعه ۴ تیر ۱۳۹۵ گفت: این فرد در کرمان دستگیرشده بود و اکنون به تهران منتقل شدهاست. او دلیل انتقال نازنین زاغری به تهران را عدم صلاحیت رسیدگی در کرمان عنوان کرد.
 


حکم نهایی

زاغری پس از برگزاری جلسات دادگاه در نهایت توسط قاضی ابوالقاسم صلواتی به ۵ سال زندان محکوم شد و این حکم به تایید نهایی رسید.

 


خبرداغ:قتل عمد نوزاد معلول به دست مادر بی رحمش + جزئیات

 

بیانیه سپاه در پی دستگیری زاغری

در رابطه با دستگیری نازنین زاغری سپاه ثارالله کرمان با صدور بیانی‌های اعلام کرده است: طی اقدامات اطلاعاتی گسترده در فضای مجازی و حقیقی یکی از سرشبکه‌های اصلی وابسته به بیگانگان که ماموریت‌های مختلفی در راستای تحقق اهداف شوم دشمنان نظام انجام داده بود، شناسایی و دستگیر شد. خانم زاغری در طول مدت بازداشت، در یک سوئیت در زندان کرمان نگهداری شده و مرتبا با خانواده خود تماس تلفنی و ملاقات حضوری داشته است. در حال حاضر پرونده ایشان برای انجام مراحل قضایی به تهران ارسال شده و تحقیقات تکمیلی توسط مامورین سازمان اطلاعات سپاه در حال انجام است.
 


پیگیری آزادی زاغری از سوی وزیر امور خارجه انگلیس

جرمی هانت وزیر امور خارجه انگلیس که بار‌ها و در مقاطع مختلف خواستار آزادی نازنین زاغری شده بود، در اقدامی عجیب و خلاف قوانین و حقوق بین الملل، بامداد جمعه (۷ مارس ۲۰۱۹) اعلام کرد نازنین زاغری، محکوم امنیتی بازداشت‌شده در ایران را تحت «حمایت دیپلماتیک» قرار کرده است.

در بیانیه جرمی هانت آمده است: «امروز من تصمیم گرفته‌ام انگلیس گامی بسیار غیرمعمول برداشته و برای زاغری حمایت دیپلماتیک اعلام کند. بدین ترتیب، دولت انگلیس رسماً اذعان می‌دارد که رفتار‌ها با او منطبق با تعهدات ایران ذیل قوانین بین‌المللی نیست و مسأله را به مسأله‌ای رسمی فیمابین دولت‌های دو کشور تبدیل می‌کند.»
 


در ادامه این بیانیه آمده است: «تصمیم من یک گام مهم دیپلماتیک است که به تهران نشان می‌دهد رفتارش کاملاً نادرست است. بعید است این تصمیم معجزه کرده و به نتایج یک شبه منجر شود، اما به کل دنیا نشان می‌دهد که نازنین بی‌گناه است و انگلیس در برابر رفتار‌هایی تا این حد ناعادلانه با شهروندانش ساکت نخواهد نشست.»
آنچه دیگران میخوانند :
ارسال نظر

آنچه دیگران میخوانند :
روی خط رسانه