کد خبر : 1159

امسال با توجه به اینکه درگیر شیوع کرونا و به خصوص کرونای انگلیسی در کشور هستیم، مردم باید بیش از سال‌های قبل، در چهارشنبه آخر سال احتیاط کنند.

چهارشنبه آخر سال از سال ها پیش نماد جشن و شادی مردم کشور ما بوده است، اما معمولا از روز های قبل از این مراسم، بیشتر شاهد سوختن و تلفات و مرگ و میر هستیم تا جشن و شادی.


خبرداغ:پشت پرده حمله اسرائیل به ایران در اسفند ماه !

سال گذشته، کرونا تقریبا تلفات و بستری چهارشنبه آخر سال را کاهش داد، اما همچنان به دلیل ناامنیِ وسایل آتش زا و ایمنی پایینِ کارگاه های تولید و توزیع مواد منفجره، شاهد انفجار و آسیب و حتی افزایش موارد قطع عضو بودیم.

امسال هم شرایط شبیه پارسال است با این تفاوت که امسال با یک ویروس قوی تر و جهش یافته مواجهیم؛ ویروسی که عزا و عروسی و غم و شادی و جشن نمی شناسد.

پس از مشاهده اولین مورد ابتلا به کرونای انگلیسی، در کشور، تاکید متخصصان و مسئولان بر رعایت جدی تر اصول بهداشتی و به ویژه رعایت فاصله گذاری اجتماعی بود. به این معنی که هر کاری که با تجمع و گردهمایی و اجتماعات حتی چندنفره سر و کار دارد را کاملا کنسل کنیم.

کرونای جهش یافته انگلیسی قابلیت شیوع و بیماری زایی بالایی دارد و تا کنون در شهر های مختلف نیز شاهد موارد ابتلا به ویژه در افراد کم سن و سال بوده ایم.

چهارشنبه سوری امسال، باید به گونه ای عمل کنیم که علاوه بر نگرانی برای تلفات ناشی از انفجار و آتش سوزی، نگرانی ابتلای کودکان و نوجوانان و جوانان به کرونای انگلیسی را نداشته باشیم.

سعید مهرسروش، رییس کمیته آموزش اورژانس گفت: با توجه به نزدیک بودن چهارشنبه پایان سال و با توجه به اینکه کرونا هنوز در کشور ما وجود دارد و همچنین آغاز واکسیناسیون کادر درمان، تمام اقدامات لازم و اولیه چه برای کرونا و چه چهارشنبه آخر سال باید انجام شود.

 

تصویر

 

او افزود: در مورد چهارشنبه آخر سال ما یک سری آموزش هایی را شروع کرده ایم؛ آموزش هایی که امسال انجام شده تفاوت عمده ای با سال گذشته دارد. با توجه به مجازی بودن مدارس، ما نیز آموزش هایمان را مجازی کردیم و تمرکزمان را روی سن ۶ تا ۱۸ سال گذاشتیم. زیرا بیشترین تمایل و علاقه به تفریحات چهارشنبه سوری در این گروه سنی مشاهده می شود.

او ادامه داد: با توجه به وضعیت کرونا و تعطیلی مدارس، با نامه نگاری و کار ها و هماهنگی هایی که انجام دادیم، اطلاعات و پیام های هشداردهنده و توصیه هایمان را برای سامانه های در دسترس دانش آموزان مثل سامانه شاد قرار دادیم.


خبرداغ:اولین فیلم منتشر شده از چهلم مهرداد میناوند با حضور خانواده اش + فیلم

مهرسروش بیان کرد: حدودا یک میلیون دانش آموز در مقطعی که مد نظر ماست در شهر تهران و شهرستان های اطراف تهران وجود دارند که ما باید حتما در راستای اطلاع رسانی و آگاه سازی آن ها کار می کردیم.

رییس کمیته آموزش اورژانس گفت : همچنین یک کارگروه مشترک با آتش نشانی و انجمن ققنوس که روی بیماران سوخته کار می کند؛ داشتیم که نتیجه این کارگروه را به صورت محتویات آموزشی در شکل های مختلف در اختیار این گروه ها گذاشتیم. در دو هفته اخیر نیز از طریق خبرگزاری ها و صدا و سیما به صورت زیرنویس، این آگاهی و اطلاع رسانی را به مردم عزیزمان می رسانیم.

او مطرح کرد: ما پارسال فکر می کردیم به دلیل شیوع کرونا، مردم مراسم چهارشنبه سوری را برگزار نمی کنند، اما آمار هایی که ما از چهارشنبه سوری سال گذشته داریم، ضمن اینکه آمار کلی مصدومان کاهش داشت، متاسفانه آمار قطع عضومان افزایش داشته است. آمار پارسال ما را هشیار کرده که امسال هم خوش بین به شرایط کرونا نباشیم و احتمال هر حادثه ای را بدهیم و در حالت آماده باش باشیم.

 

مهرسروش ادامه داد : در همین چند روز گذشته و در آستانه آخرین چهارشنبه سال، چندین مورد گزارش تهیه نارنجک های دست ساز و غیرایمن را داشته ایم که این گزارش ها ما را کاملا در حالت آماده باش قرار داده است.

رییس کمیته آموزش اورژانس افزود : اورژانس تهران دو سال گذشته که هنوز کرونایی وجود نداشت آموزش های زیادی در مورد اطلاع رسانی و مراقبت چهارشنبه آخر سال به صورت حضوری و چهره به چهره در مدارس و مساجد و فرهنگ سرا ها و فضا هایی که زیرنظر شهرداری بود، برگزار می کرد. سال گذشته نیز با شیوع کرونا تمام آموزشهایمان به صورت مجازی بود و امسال نیز تمام آموزش هایمان را مجازی و برای گروه هدف مرتبط با این اتفاقات در نظر گرفتیم و تمام این اقدامات را انجام دادیم که حتی یک مصدوم هم که شده نسبت به سال گذشته کمتر داشته باشیم.

 

تصویر

 

بیشترین حوادثی که در چهارشنبه پایان سال به ما گزارش می شود، سوختگی و نقص عضو است

او گفت: در سال گذشته ۲۶ درصد از مصدومین مراسم چهارشنبه آخر سال، را عابرین تشکیل داده بودند. این ۲۶ درصد افرادی بودند که هیچ قصدی برای برگزاری چهارشنبه سوری نداشتند، اما قربانی تفریح غلط برخی دیگر شدند.

مهرسروش گفت : در سال گذشته ۴ نفر از پرسنل امدادی و انتطامی دچار مصدومیت شدند و شاهد افزایش ۲۲ درصدی آمار نقص عضو بودیم دلیل این افزایش هم شاید این باشد که به دلیل شرایط کرونا بیشتر تولید و توزیع مواد محترقه و منفجره در منازل افراد و با امکانات غیرایمن و غیراستاندارد انجام می شد. همچنین پارسال آمار سوختگی هم زیاد بود.

او بیان کرد: هم سال گذشته و هم امسال با خطر جدی و جدید مواجه هستیم و آن هم ارتباط با الکل و مواد بر پایه الکل است. زیرا یک سال است که مواد الکی همه جا همراه همه هست و معمولا هرکسی در اتاق و ماشین و کیف و جیب لباسش الکل یا مواد بر پایه الکل دارد که این مورد نیز خطرناک است و می تواند در این صدمات و آتش سوزی ها موثر و خطرساز باشد و حتی ممکن است این شرایط وضع ما را نسبت به سال گذشته خطرناک تر کند.

رییس کمیته آموزش اورژانس گفت: با این وجود که هنوز به چهارشنبه سوری نزدیک هم نشده ایم در چند هفته گذشته گزارشاتی مبنی بر انفجار و آتش سوزی داشته ایم که خوشبختانه آمار کم بوده است.

او افزود: کمیته آموزش اورژانس هر ساله از اول اسفند، چه در سطح شهر تهران و چه در عرصه کشوری، شروع به کار میکند و بر اساس همان کاری که آغاز کرده شروع به جمع آوری اطلاعات می کند.

مهرسروش مطرح کرد :یکی از موارد اخیر ما شخصی بوده در اطراف تهران که داشته با دستگاه برش کار می کرده و کودک همسایه کناری اش، یک سیگارت کوچک کنار پایش می اندازد و شخص می ترسد و دستگاه برش، دستش را قطع می کند و با هلی کوپتر و اورژانس هوایی به تهران منتقل شد.

او گفت : در حال حاضر حوادث مرتبط با چهارشنبه آخر سال زیاد نبوده است و امیدواریم که در دو هفته آینده نیز هیچ آماری از هیچ نوع مصدومیتی دریافت نکنیم.

او بیان کرد: کرونای انگلیسی در کشور ما وجود دارد و بسیار خطرناکتر از نوع قبلی ویروس است همچنین با توجه به قرمز بودن بعضی از شهرها، هیچ گونه ساده انگاری جایز نیست و توقع همه این است که مردم عزیز در این ایام باقیمانده در خانه بمانند و از تجمع و دورهمی جدا خودداری کنند.


خبرداغ:آزارجنسی مسعود رجوی از سال 68 فاش شد! + فیلم

او گفت : از مردم خواهشمندیم که چند دستورالعمل موجود را به درستی رعایت کنند و انجام دهند؛ یکی استفاده از ماسک مناسب است که بسیار حائز اهمیت و حساس است. دیگر اینکه از مردم خواهشمندیم که فاصله اجتماعی ۱.۸ دهم متر را رعایت کنند. همچنین شستن دست ها و ضدعفونی کردن آنها را نیز فراموش نکنند.

آنچه دیگران میخوانند :
ارسال نظر

آنچه دیگران میخوانند :
روی خط رسانه