کد خبر : 134

یارانه چه کسانی ممکن است در سال ۱۴۰۰ قطع شود؟ آیا در سال ۱۴۰۰ قرار است اتفاق جدیدی رخ دهد و از تعداد یارانه‌بگیران کاسته شود؟

یارانه کمک دولت برای معیشت مردم است . یارانه دو نوع نقدی و غیرنقدی دارد . دولت قبلی طرحی با عنوان هدفمندی یارانه را طراحی و اجرا کرد . هنوز در ایران هر ماه یارانه نقدی به حساب سرپرستان خانوار واریز می شود .


بیشتربخوانید:خواهر جوان امین حیایی به طرز عجیبی درگذشت+فیلم جنجالی

 طبق آخرین آمارهای اعلام شده در حال حاضر حدود ۷۸ میلیون نفر  یارانه نقدی  می‌گیرند و برای سال آینده نیز دولت پیشنهاد داده که در لایحه بودجه همان رقم ۴۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان امسال برای پرداخت این یارانه در نظر گرفته شود.
علی‌رغم این که این رقم برای بودجه سال آینده تغییر نکرده اما در بند یک تبصره ۱۴ از حذف سه دهک سخن گفته شده است. طبق این بند، «وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف است با استفاده از کلیه بانک‌های اطلاعاتی در اختیار و بر اساس معیارها و ضوابطی که توسط این وزارتخانه تعیین می‌گردد نسبت به شناسایی و حذف سه دهک بالای درآمدی از فهرست  یارانه‌بگیران ، با ارائه دلیل و مدرک به افراد، اقدام کند.»
طبق گفته مژگان خانلو، سخنگوی ستاد بودجه سازمان برنامه‌وبودجه، طبق لایحه بودجه برآورد می‌شود اگر شناسایی‌ها صورت گیرد احتمالا یارانه ۲۰ میلیون نفر در سال آینده حذف شود که از این طریق در حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان از منابع صرفه‌جویی می‌شود.
با این حال سه سالی می‌شود که در لایحه بودجه موضوع حذف سه دهک از جمعیت کشور تکلیف می‌شود، اما فقط در سال ۹۸ یک میلیون نفر از یارانه‌بگیران حذف شدند. این حذف بر چه اساسی بود؟
در سال 98 علاوه بر معیارهایی همچون سفر خارجی، ارزش خودروی خانوار، ارزش تعداد املاک اعضای خانوار و افراد دارای مشاغل پردرآمد، دولت معیارهای ریالی شناسایی پولدارها برای حذف یارانه آنها را هم اعلام کرد.


بیشتربخوانید:اولین قربانی واکسن کرونا جان باخت!

بر این اساس در سال 98 متوسط هزینه‌کرد خانوار در چهار ماه ابتدای سال ۹۸ به عنوان معیاری برای شناسایی پولدارها در دستور کار قرار گرفت. به‌طوری که برای خانوار تک‌نفره حداقل هزینه‌کرد ماهانه چهار میلیون تومان، خانوار دونفره پنج میلیون تومان، سه‌نفره 5/6 میلیون تومان، چهارنفره 5/7 میلیون تومان و پنج‌نفره 5/8 میلیون تومان لحاظ شد و برای خانوار شش‌نفره و بیشتر به‌ازای هر نفر ۵۰۰ هزار تومان نسبت به خانواده پنج‌نفره افزایش یافت.
این نرخ‌ها احتمالا برای سال بعد تغییر کند اما آن شرایط مورد اشاره احتمالا تغییر نکند و همچنان معیارهایی همچون سفر خارجی، ارزش خودروی خانوار، ارزش تعداد املاک اعضای خانوار و افراد دارای مشاغل پردرآمد مبنا قرار بگیرد.

آنچه دیگران میخوانند :
ارسال نظر

نظرات کاربران
 • ناشناس

  سال ۹۸یارانه ی کسان قطع شد ک واقعا نیازمند بودن..پدر من مستمری بگیر بازنشسته هست یاراتشو قط کردن چون ماشین دامادمون بنام داداشم کردن ک بتونن وام بگیرن قسط بدن..گفتن ماشینو ب صاحبش برگردونین..خب ماشینی ک قسط داره ...دامادمون ننیتونست ی جا بقیه پولو پرداخت کنه..ک ماشینو بنام بزنه...خب ای چ عدالتیه خداشاهده پدر من اجاره نشینه. ماشینم نداره..ن یارانه ..ن معیشتی میگیره..هیچکسی هم جوابگو نیست..اعاراض میذاریم از کافی نت تا اللت حتی جواب ندادن

 • ناشناس

  من که ۶۵۰۰۰۰تومان حقوق میکیرم از خجالت به خانواده نکفتم بازنشست شدم ومستاجرم وبه من هیچ کمکی نمیشه

 • ناشناس

  سلام پسر من پارسال ازدواج کرده حقوق تامین اجتماعی ثبت نام کرد نه یارانه نه معیشتی بهش داده نمیشه
  عموی همسرم ارتشی ۴ تا ملک ۴ تا ماشین اژانس ماشین جدا داره ملکها به اسم همسرش و ماشینها به اسم پسرانش خاتوادگی هم یارانه هم معیشتی میگسرن
  چرا به چه دلیل ؟؟

 • عبدالله

  دولت دنبال بهانه میگردد تا یارانه ها را قطع کند،دولتمردان شرمتان باد،چرا دولتمردان با این رقمها زندگی نمکنند،با حذف یارانه دزدی،فقر،فحشا،اعتیاد،قاچاق رواج پیدا میکند،مردم همه ناراضی از نظام.ودولتمردان میشوند،عجب طرحی برای نابودی نظ و ملت اجرا میکنند

آنچه دیگران میخوانند :
روی خط رسانه