کد خبر : 1375

کیانوش جهانپور گفت:واکسیناسیون کرونا در اغلب کشورها آنگونه که پیش‌بینی شده بود، پیش نمی‌رود.

سخنگوی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه عواملی همچون کندی تولید و کمبود جهانی برخی مواد اولیه عملا به تاخیر و خلف وعده در تحویل واکسن کرونا منجر شده است، گفت: واکسیناسیون کرونا در اغلب کشورها آنگونه که پیش‌بینی شده بود، پیش نمی‌رود.​


خبرداغ:حواشی گرانی فیلیمو از فروردین ماه + جزئیات

دکتر کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو اظهار کرد: عواملی همچون کندی تولید، کمبود جهانی برخی مواد اولیه و جانبی نظیر رزین، ژل و مدیا موجب عرضه محدود واکسن حتی نسبت به برنامه های وعده‌داده‌شده تولیدکنندگان شده و عملا به تاخیر و خلف وعده در تحویل واکسن منجر شده است.

وی افزود: این مشکل، معضل جهانی است که به همراه برخی مانورها و رفتارهای سیاسی، تجاری، وضعیت را به گونه ای رقم زده که واکسیناسیون کرونا در اغلب کشورها آنگونه که پیش بینی شده بود، پیش نمی رود. چنانکه ۷۵ درصد واکسن عرضه شده فعلی تنها در ۱۰ کشور ثروتمند دنیا، مورد استفاده واقع شده و کماکان ده‌ها کشور حتی یک دوز واکسن دریافت نکرده اند و ده‌ها کشور نیز همچون کشور ما، واکسیناسیون محدود و با سرعتی کمتر از پیش‌بینی‌های قبلی داشته اند.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران برای خرید بیش از ۴۲ میلیون دوز واکسن از ماه‌ها قبل اقدام کرده بود و خرید بیش از ۲۱ میلیون دوز واکسن از مسیر خرید مستقیم و سبد کوواکس پیش از این قطعی شده که از این میان تا پایان سال ۹۹ تحویل ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز از سوی تامین‌کنندگان مختلف وعده داده شد ولی عملا این مهم محقق نشده است.


خبرداغ:جنجال سارا و نیکا در کنسرت جدیدشان + عکس

جهانپور گفت: مشکلات فنی و کندی تولید و تقاضای بالای واکسن اسپوتنیک وی موجب شد که از حداقل یک میلیون دوز وعده داده شده تا پایان سال ۹۹، تحویل حدود ۴۲۰ هزار دوز عملیاتی شود، ۳۷۵ هزار دوز از ۵۰۰ هزار دوز واکسن کوواکسین هند که تا پایان اسفند ماه باید تحویل داده می شد به همراه سایر ثبت سفارش های دیگر کشورها و حتی محموله های واکسن های تحت لیسانس تولیدی در هند، با ممانعت دادستانی هند مواجه شده است.

تمرکز بر ارتقای زیرساخت‌های واکسن‌سازی داخلی

جهانپور اظهار کرد: محموله اول شامل یک میلیون و ۳۰۰ هزار دوز واکسن آسترزنکا از مسیر کوواکس نیز با تاخیر در تولید و عرضه مواجه شده و عملا با تاخیر و در بازه زمانی طولانی‌تری به دست ما خواهد رسید. لذا برنامه ریزی واکسیناسیون حداقل یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر مشمول فاز یک تا پایان سال شمسی گذشته که با لحاظ بسیاری از محدودیت‌ها پیش بینی شده بود، عملا محقق نشد.

سخنگوی سازمان غذا و دارو تصریح کرد: با توجه به عرضه ناکافی رزین و ژل، تولید مشترک واکسن اسپوتنیک‌وی در ایران و سایر مراکز خارج از فدراسیون روسیه نیز با تاخیر روبرو خواهد بود و آنچه که امروز بیش از پیش، درستی و اهمیت خود را نشان داده، تمرکز وزارت بهداشت بر توان داخلی و احیا و ارتقای زیرساخت‌های واکسن‌سازی داخلی است.

این مسئول افزود: از ابتدا برای تولید واکسن در پلتفورم‌های مختلف در داخل کشور برنامه‌ریزی و پیگیری شد و به رغم برخی اظهار نظرها و مخالفت ها، برای تامین بیش از دوسوم نیاز واکسیناسیون همگانی در داخل کشور برنامه‌ریزی شد. چنانکه سوالات و ایرادات برخی به این موضوع، امروز و با شرایط فعلی عرضه و تقاضای واکسن کرونا دیگر دشوار نیست و همانگونه که تخمین زده می‌شد، عمده واکسیناسیون همگانی علیه کووید۱۹ در ایران با تکیه بر تولید ملی رقم خواهد خورد.

جهانپور اظهار امیدواری کرد که با تلاش سفرا و نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در روسیه، هند، چین و... تحویل واکسن های دارای مجوز مصرف و خریداری‌شده، در هفته‌ها و ماه‌های آتی تسریع یابد و با صدور مجوز تولید واکسن‌های تولید داخل در موسسه پاستور ایران، گروه دارویی برکت و سپس سازمان پژوهش و نوآوری‌های دفاعی و موسسه رازی و ... واکسیناسیون از اواخر بهار و طی تابستان و پاییز به صورت تصاعدی و انبوه، طبق برنامه قبلی محقق شود. چنانکه دستیابی به یک و نیم برابر واکسن موردنیاز کشور در سال جاری از این مسیر دست‌نیافتنی نخواهد بود.

آنچه دیگران میخوانند :
ارسال نظر

آنچه دیگران میخوانند :
روی خط رسانه