کد خبر : 1471

چینی‌ها از مدت‌ها پیش در معادن طلای ایران مشغول به کار هستند و از آنهایی که معادن طلا بیشتر در دست بخش های دولتی است، بخش های خصوصی در جریان این اتفاق نیستند.

شهرام شریعتی دبیرکل خانه صنعت ، معدن تهران می‌گوید  چینی‌ها  مدت‌هاست که در معادن کشور کار می‌کنند و هر چقدر شرایط کار برای‌شان جذاب‌تر باشد استقبال بیشتری از آن می‌کنند.


خبرداغ:کل کل زشت آزاده نامداری و فرزاد حسنی روی آنتن زنده جنجالی شد + فیلم

 وی ادامه می‌دهد: در موضوع سند همکاری ۲۵ ساله بین ایران و چین، جزئیات سرمایه‌گذاری یا بهره‌برداری از معادن به ما چیزی ابلاغ نشده اما آنچه واضح است معادن و از جمله معدن  طلا  بخشی از قراردادهای سرمایه‌گذاری بین ایران و چین است.

شریعتی ضمن تاکید بر اینکه از گذشته تا به امروز قراردادهای چین با دولت ایران برای بخش خصوصی غیرشفاف بوده گفت:  معادن طلا  ایران با ذخایر بالا، بیشتر دولتی هستند و خواه‌ ناخواه اگر قراردادی در بخش تکنولوژی، فروش و سرمایه‌گذاری منعقد شود دولتی است و بخش خصوصی از مضمون قرارداد و اخبار آن مطلع نمی‌شوند.

بهرام شکوری، رییس کمیسیون معادن اتاق بازرگانی ایران هم با بیان اینکه از جزئیات  قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین  به بخش خصوصی اطلاعاتی ندادند، به تجارت‌نیوز می‌گوید: اگر قرار است مانند قبل چینی‌ها از معادن طلا بهره برداری کنند، فقط بخش دولتی از جزئیاتش مطلع است.

او با تاکید بر اینکه در هر قراردادی دوطرف به فکر منافع خودشان هستند، گفت: نباید منافع‌مان را وقف کشورهایی مثل چین و روسیه کنیم و باید نوع تعاملمان را با دنیا به ویژه کشورهای اروپایی افزایش دهیم تا بتوانیم دست بالا را در قراردادهای اقتصادی داشته باشیم.

پیش از این نیز مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران در تایید  سند همکاری ایران و چین  معادن کشور را بی‌شمار و نیازمند سرمایه‌گذاری خارجی دانسته بود.


خبرداغ:لوس بازی های بهاره رهنما در ترکیه هم تمامی ندارد! + عکس

هم اکنون ذخیره‌ی قطعیِ طلا در معادن ایران، ۲۵۰ تن است که ازسویِ بخش‌های دولتی، خصوصی و سرمایه‌گذاران خارجی استخراج می‌شوند.

حالا باید دید با سند همکاری‌های ۲۵ ساله  ایران و چین ، دست چینی‌ها برای ورود به معادن ایران بازتر از گذشته می‌شود؟

آنچه دیگران میخوانند :
ارسال نظر

نظرات کاربران
  • ناشناس

    کسانیکه اصراردارندکشوررابه کشورهای کمونیستی واگذارکنندخائن به ایران وایرانی هستندوباید محاکمه شوند....

آنچه دیگران میخوانند :
روی خط رسانه