کد خبر : 1498

مینو محرز، عضو کمیته کشوری مقابله با کرونا گفت: وضعیت تهران از حالت قرمز هم گذشته است. تنها راه‌حل فوری، تعطیلی موقت تهران و آغاز واکسیناسیون عمومی است.

دیروز رکورد تعداد مبتلایان کرونا در 4 ماه گذشته شکسته شد؛ به طوری که در یک شبانه روز، 17هزار و430بیمار جدید به فهرست مبتلایان به کرونا اضافه شد. پیش از این، بالاترین آمار مبتلایان روزانه، در هفتم آذر سال گذشته با 14هزار و 51نفر ثبت شده بود؛ یعنی 130روز پیش، آن هم در پاییزی که تاکنون شدیدترین وضعیت شیوع کرونا در کشور بوده است و حالا به نظر می رسد شرایط از پاییز سال گذشته هم پیشی خواهد گرفت.

 


خبرداغ:واریز 21 میلیون تومانی به حساب دارندگان سهام عدالت + جزئیات

 

2روز است تهران در وضعیت قرمز قرار گرفته، 103بیمارستان این استان درگیر کرونا هستند و همین وضعیت سبب شده تا جلسه ای اضطراری برای این شهر برگزار شود. آمار مبتلایان کرونا در تهران در یک شبانه روز، یک هزار و 100نفر اعلام شده که به گفته فرمانده عملیات مقابله با کرونای تهران، از ابتدای شیوع کرونا، بی سابقه بوده است. در این شرایط، فرمانده عملیات مقابله با کرونای تهران، چاره کار را تعطیلی 7تا 10روزه تهران می داند. او پیشنهادش را در نامه ای برای رئیس جمهوری، وزیر کشور و وزیر بهداشت فرستاده است.

 

علیرضا زالی نگران است، وضعیتی که از شیوع کرونا در خوزستان ایجاد شده بود، برای تهران هم تکرار شود. با گذشت کمتر از 20روز از شروع سال جدید، روند فوتی های کرونا، همچنان صعودی است. با اینکه تنها 5روز از پایان تعطیلات نوروز می گذرد، متخصصان می گویند کشور به طور رسمی وارد پیک چهارم کرونا شده و باید منتظر وخامت اوضاع در هفته های آینده ماند. هم اکنون 88شهرستان وضعیت قرمز، 139شهرستان وضعیت نارنجی، 198شهرستان وضعیت زرد و 23شهرستان وضعیت آبی را تجربه می کنند. کشور در حال ورود به مرحله سخت تری از کروناست، خبرهای نگران کننده ای از بیمارستان ها به گوش می رسد و خطر تکرار پاییز سیاه سال گذشته مطرح می شود.

 

تعطیلی تهران و واکسیناسیون عمومی تنها چاره کار

تعدادی از متخصصان و کارشناسان حوزه درمان و جامعه شناسان، پیشنهاد هایی را برای خروج اضطراری از بحران پیش رو و اقدامات فوری که باید صورت گیرد ارائه می کنند. مینو محرز، عضو کمیته کشوری مقابله با کرونا یکی از آنهاست. او می گوید: باید اقدامات سختگیرانه تری برای کنترل شیوع کرونا انجام شود. به گفته محرز، وضعیت تهران از قرمز هم بالاتر است و بیمارستان ها شرایط خوبی ندارند: «مرگ ومیر به سرعت بالا رفته، اغلب بیماران، درگیر کرونای انگلیسی اند، سرعت انتقال به شدت بالاست و تعداد بیماران بدحال بیشتر شده است.»

با اینکه نخستین محموله واکسن آسترازنکا پس از 3هفته تاخیر روز گذشته آن هم به کمترین میزان ممکن، وارد کشور شده و هنوز تولید واکسن داخلی به نتیجه نرسیده است، اما محرز تنها چاره کار را واکسیناسیون عمومی می داند: «باید همچنان به مردم گوشزد شود که فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند، ماسک بزنند و دستشان را به طور مرتب بشویند، واقعا جان مردم در خطر است.» او معتقد است یکی از راهکارها برای جلوگیری از افزایش موارد ابتلا، اعمال جریمه برای قانون شکنان ماسک است. حتی تأکید می کند که این افراد علاوه بر جریمه، باید برایشان مجازات زندان هم درنظر گرفته شود. عضو کمیته علمی مقابله با کرونا، با فرمانده ستاد مقابله با کرونای تهران، هم نظر است و می گوید که باید تهران 5تا 7روز تعطیل شود. او قرنطینه را یکی از راهکارهای فوری و فوتی برای جلوگیری از شدت شیوع مطرح می کند: «تمام مکان های تجمعی باید تعطیل شود، همه باید در خانه بمانند تا بتوان جلوی شیوع بیشتر را گرفت.»

 

محدودیت های مشاغل در شهرهای قرمز رعایت نمی شود

محدودیت های مشاغل در شهرهای قرمز رعایت نمی شود

 

او می گوید: در همین زمینه هم نامه ای از سوی کمیته کشوری مقابله با کرونا خطاب به ستاد ملی، نوشته شده تا با تعطیلی موقت تهران موافقت شود: «پیش بینی ما وقوع یک فاجعه برای تهران است.» به گفته محرز، بررسی های مرکز ویروس شناسی نشان می دهد که 90درصد نمونه های کرونایی که از تهران برایشان فرستاده اند، کرونای انگلیسی بوده است.

 


خبرداغ:

 

پروتکل های وضعیت قرمز اجرا شود

با اینکه محرز و زالی، قرنطینه را راهکاری مناسب برای توقف زنجیره شیوع می دانند، اما نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونای تهران با اعمال محدودیت ها موافق تر است.

او می گوید، براساس پروتکل وضعیت قرمز شهرها، باید محدودیت ها عملی شود؛ هر چند که می توان تعطیلی تهران را هم پیشنهاد کرد، اما قاعدتا این اتفاق امکان پذیر نیست: «فرمانده ستاد مقابله با کرونای تهران، پیشنهاد تعطیلی تهران را داده، اما هنوز در ستاد ملی مصوب نشده است، مسئله مهم تر از تعطیلی، اعمال نظارت بر اجرای پروتکل هاست؛ به هر حال تصمیم گیری نهایی درباره وضعیت فعلی با ستاد ملی مقابله با کروناست.»

 

باید قبل از ورود به پیک، اقدام صورت می گرفت

در این وضعیت، داوود پیام طبرسی، رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری و عضو کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا، اما همچنان اقدام فوری را تعطیلی 10روزه می داند؛ با اینکه معتقد است که تمام این اقدامات باید پیش از ورود به پیک چهارم کرونا صورت می گرفت تا میزان مرگ ومیر بالا نرود، اما این اتفاق نیفتاد و حالا کادر درمان به شدت تحت فشار است.

او می گوید، معمولا راهکارها برای پیش از ورود به کروناست، اما شاید تعطیلی موقت، فشار را از کادر درمان کم کند. او منتقد سیاست های اعمال محدودیت های کرونایی برای تعطیلات نوروز است و معتقد است که همین سیاست ها وضعیت فعلی را رقم زده است؛ اتفاقی که با شرایط واکسیناسیون در کشور، امیدی به اصلاح آن نیست: «در مدت 10روز نمی توان واکسن مورد نیاز را تامین کرد، تعطیلی می تواند در شدت شیوع، وقفه ایجاد کند، اما فرصتی برای تامین واکسن نیست.» طبرسی می گوید، در شرایط فعلی تنها راهی که کشور را از شیوع بیشتر نجات می دهد، واکسیناسیون است: «اوضاع کشور خوب نیست، واردات واکسن باید روال خود را طی کند و تامین آن وظیفه دولت است؛ هر چند که واکسنی وجود ندارد تا بخواهند بخرند.»

قبح زدایی در رفتارهای غیربهداشتی و عادی انگاری شرایط، انتقاد علی تاجرنیا، معاون سازمان نظام پزشکی از وضعیت موجود است. او می گوید، وضعیت تهران قرمز است، اما ترددها و تجمع ها مانند گذشته است و عملا پروتکل ها اجرا نمی شود. تعطیلی تهران و جلوگیری از ترددها کافی نیست، باید سفرهای خارجی هم محدود شود: «تجربه نشان داده که کاهش ترددها و حذف تجمع ها، منجر به جلوگیری از شدت شیوع شده است.»

او نسبت به سیاست های کنترلی دولت برای تعطیلات نوروز، انتقاد می کند. به گفته او، رعایت پروتکل ها و اعمال محدودیت ها در تعطیلات نوروز، رها شد. با توصیه های اخلاقی نمی توان جلوی شیوع کرونا را گرفت. او در ارتباط با واکسیناسیون به عنوان راهکاری برای کنترل شیوع هم می گوید که بسیاری از کشورها، بیشتر از ظرفیت خود اقدام به خرید واکسن کرده اند و سازمان بهداشت جهانی برای سهمیه کوواکس کشورها، ضعیف عمل کرده است؛ هر چند که اقدام ایران برای ثبت سفارش هم دیرهنگام بود. با این همه سازمان نظام پزشکی به عنوان بخش غیردولتی آمادگی واردات بخشی از واکسن به کشور را دارد: «ما از مدت ها قبل نگرانی خود را اعلام کرده ایم، باید به مجموعه دولت برای واردات واکسن، فشار بیشتری وارد شود، دولت باید عزم خود را برای واردات واکسن جزم کند و به روند تولیدات داخلی سرعت بخشد.»

 


خبرداغ:عکس آتلیه ای حسام نواب صفوی قبل رفتن به بیمارستان جنجالی شد + عکس

 

تنها فعالیت مشاغل سطح یک در شرایط قرمز مجاز است

قبلا وزارت بهداشت اعلام کرده بود باید در شهرستان های قرمز فعالیت مشاغل گروه 2، 3و 4به مدت 2 هفته تعطیل شود. در این وضعیت تنها یک گروه می تواند فعالیت داشته باشد؛ یعنی مشاغل گروه یک. گروه شغلی یک، شامل تمام گروه های امدادی و درمانی، گروه هایی که برای تامین مایحتاج و ارزاق مردم فعالیت دارند و همچنین خدمات اضطراری می شود.

همچنین در وضعیت قرمز، حضور کارکنان ادارات ارائه دهنده خدمات ضروری به نصف کاهش پیدا می کند و ارائه دهندگان خدمات غیرضروری هم به دوسوم خواهد رسید و مابقی دورکار می شوند. همچنین در این وضعیت تمام مراکز آموزشی (آموزشگاه ها، مدارس، دانشگاه ها و...) به طور کامل تعطیل می شوند.

آنچه دیگران میخوانند :
ارسال نظر

آنچه دیگران میخوانند :
روی خط رسانه