کد خبر : 1521

توضیحات دبیر انجمن مرغداران گوشتی اصفهان در رابطه با مرغ های هورمونی و تریاکی

در روزهای اخیر انتشار خبرتست مثبت اعتیاد پس از صرف جوجه کباب در  فضای مجازی  واکنش‌های بسیاری را درپی داشت.​

 


خبرداغ:نیاز مالی مربی پیشکسوت را به خواب مصنوعی برد!

 

 

خواه و ناخواه شایعه در زندگی روزمره و دنیای مدرن با گسترش شبکه‌های اجتماعی رونق گسترده‌ای یافته، اما این روز‌ها همزمان با همه‌گیری  کرونا  ویروس بازار شایعات در فضای مجازی داغ شده و اخباری که حتی طی سال‌های گذشته چند بار توسط مسئولان تکذیب شده با تیتر‌ها و عناوین مختلف به قصد ایجاد تشویش در اذهان عمومی و ناامنی بازنشر و انتشار داده می‌شود.

براین اساس ادعای استفاده تریاک در برخی واحد‌های مرغداری خبری بود که طی بهمن سال ۹۸ یکی از اخبار پربازدید فضای مجازی تبدیل شد؛ که به فاصله کوتاهی از انتشار این خبر؛ علیرضا رفیعی‌پور رئیس سابق سازمان دامپزشکی کشور طی مصاحبه‌ای اعلام کرد خبری که در  شبکه‌های اجتماعی  به نقل از بنده مبنی بر استفاده از ماده‌ای مخدر (تریاک) در غذای مرغ به منظور افزایش وزن آن‌ها منتشر شده، کذب محض است و همچنین سازمان دامپزشکی کشور در اطلاعیه‌ای رسمی با زیر سئوال بردن اصالت صحبت‌های منتسب به رئیس این سازمان، تمامی حرف‌های رفیعی‌پور را تکذیب کرد.

در این میان با گستردگی چنین خبر عجیب و غریبی که تشویش اذهان عمومی را هدف گرفته بود بسیاری از مسئولان استان‌ها به خصوص مدیران سازمان دامپزشکی و جهادکشاورزی استان اصفهان به عنوان مهم‌ترین قطب تولید گوشت مرغ با واکنش سریع و قاطع انتشار آن را شایعه‌ای کذب اعلام کردند.

براساس این گزارش با وجود تکذیب قاطع چنین خبر ناباورانه طی دو سال گذشته توسط مسئولان مرتبط، ظاهرا هنوز افراد منفعت‌طلبی هستند که در پی انتشار شایعه به عنوان قوی‌ترین حربه دشمن و مهم‌ترین ابزار  جنگ  روانی در صدد رشد بی‌اعتمادی در بین مردم هستند.

 


خبرداغ:کل کل زشت آزاده نامداری و فرزاد حسنی روی آنتن زنده جنجالی شد + فیلم

 

ماجرای مرغ تریاکی در اصفهان

در همین راستا دبیر انجمن مرغداران گوشتی اصفهان ضمن تکذیب برخی اکاذیب در  فضای مجازی  گفت: این موضوع از اساس جعلی است و فقط در پی ایجاد تشویش در اذهان عمومی با وجود تکذیب توسط مسئولان کشوری و استانی مجدد در شبکه‌های اجتماعی بازنشر شده است.

بهرام پاکزاد با تکذیب شایعه خوراندن تریاک و مواد مخدر به مرغ‌ها در مرغداری‌ها اظهار کرد: مواد افیونی و تریاک به هیچ وجه از اجزای خوراک دام نیست و تمامی محصولات دام تحت نظارت حوزه دامپزشکی با استاندارد‌های نظارتی تولید می‌شوند.

او اضافه کرد: هیچ واحد مرغداری مجاز نیست بدون تایید سازمان دامپزشکی از محصولی در رژیم غذایی و دارویی برای پرورش طیور استفاده کند.

دبیر انجمن مرغداران گوشتی  اصفهان  بیان کرد: تمام مرغداری‌ها تحت‌نظر دامپزشک متخصص قرار دارند و حتی در واحد‌های تولیدکنندگان جوجه یکروزه، سلامت جوجه‌ها تا ورود به بازار و کشتارگاه هم کنترل می‌شود.

او با اشاره به اینکه خوراندن تریاک به مرغ‌ها شایعه تازه‌ای نیست، افزود: اهداف بازنشر این اکاذیب؛ نابودی صنعت مرغداری و شایعه‌پراکنی برای رکود و کسادی فعالیت‌های بدون نقص تولیدکنندگان است.

امیرعباس یکی از تولیدکنندگان مرغ گوشتی در اصفهان با اشاره به اینکه واحد‌های تولیدی برای افزایش وزن مرغ‌ها و کنترل بیماری آن‌ها از مکمل و ویتامین‌ها و اسید‌های آمینه مخصوص استفاده می‌کنند، گفت: طبق مقررات دام‌ها و طیور باید تمام واحد‌ها از یک رژیم غذایی و دارویی علمی و استاندارد پیروی کنند.

او اظهار کرد: طی سال‌های گذشته شایعه‌ای به نقل از رئیس سازمان دامپزشکی مبنی بر خوراندن تریاک به مرغ‌ها مطرح شد که با تکذیب بسیاری از کارشناسان هم مواجه شد چرا که مصرف این نوع موادمخدر اگر در انسان سستی و رخوت ایجاد می‌کنند قطعا عامل ایجاد مشکل در سلامت مرغ خواهد بود و با هیچ منطق عقلی سازگار نیست.

این تولیدکننده مرغ گوشتی در اصفهان پیرامون اینکه استفاده از تریاک برای افزایش وزن مرغ غیرممکن است، افزود: هم اکنون قیمت  موادمخدر  تریاک بسیار بالاست و با شرایط فعلی اقتصاد، ضرر‌های جبران‌ناپذیر واحد‌های تولیدی در تامین نهاده‌ها و ورشکستگی برخی تولیدکنندگان، بدون شک برای مرغداری‌ها به صرفه نیست که جهت چند گرم وزن بیشتر این مواد را در آب مصرف مرغ‌ها حل کنند.

او اضافه کرد: تمام فرایند پرورش طیور از لحظه تولد تا کشتار کاملا زیرنظر سازمان  دامپزشکی  است و هیچ واحد تولیدی نمی‌تواند خودسرانه دارو و ویتامینی را برای تولیدات خودش استفاده کند.


خبرجدید:تیپ ساده ازاده نامداری در عروسی بهاره رهنما + عکس

این روز‌ها برخی از شایعات رایج در فضا‌های مجازی که به امنیت اجتماعی یا حوزه سلامت و بهداشت مربوط هستند و میلیون‌ها بار بازنشر می‌شود و مانند بمبی در بین افکار عمومی منفجر و سبب ایجاد تنش و ناآرامی در جامعه می‌شوند انگار که با گوشت و پوست برخی از افراد سودجو با اهداف تشویش اذهان عمومی عجین شده، ضروری است که فعالیت آن‌ها به صورت مستمر و شبانه‌روزی در فضای حقیقی و مجازی رصد شده و با هر گونه اوباش‌گری و قانون‌شکنی نظم و امنیت برخورد شود.

آنچه دیگران میخوانند :
ارسال نظر

آنچه دیگران میخوانند :
روی خط رسانه