کد خبر : 1526

قالیباف طرح ساماندهی صنعت خودرو را مورد بررسی قرار داد.

قالیباف در اولین دوره مجلس شورای اسلامی در ۷ خرداد سال ۱۳۵۹ شروع به کار کرد قالیباف نظامی و سیاستمدار اصولگرای ایرانی، و از خرداد ۱۳۹۹ نماینده تهران و ششمین رئیس مجلس شورای اسلامی است. قالیباف پیش از این در قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا، نیروی هوایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروی انتظامی سمت فرماندهی داشته‌است.قالیباف از نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۳۹۶ بود که در هفته منتهی به رای‌گیری به نفع سید ابراهیم رئیسی از نامزدی انصراف داد.


خبرداغ:تهران سیاه پوش شد!


نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (یکشنبه ۲۲ فروردین) قوه مقننه ، طرح ساماندهی صنعت خودرو جهت تامین نظر شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.​

در ادامه این نشست محمدرضا صباغیان نماینده بافق و مهریز در مجلس در تذکری گفت: در بند (ج) ماده ۴ این طرح سیر مراحل قانونی طی نشده و بهتر است در قالب طرح دیگری آن را پیشنهاد دهند و به کمیسیون بازگردد.

محمدحسن آصفری نماینده اراک در مجلس نیز در تذکری به عدم نظارت در  شرکت های خودروسازی  خصوصاً ایران خودرو اشاره کرد و گفت: امروز شاهد عدم گارانتی و استانداردهای لازم در حوزه خودرو هستیم. ایراد شورای نگهبان مشخص است و در بند ۸ و ۹ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی است.

همچنین سید احسان خاندوزی نماینده تهران در مجلس در تذکر با استناد به ماده ۱۴۹ آیین نامه داخلی بیان کرد: هرچند مجلس از حوزه شفافیت و کاهش رانت،  قیمت گذاری خودرو  که جزو سوءمدیریت های فاجعه بار دولت در سال ۹۹ بود، دفاع می کند، به نفع منافع مردم، اما همانطور که می دانید قاعده گذاری جدید در قانون حق نمایندگان ایجاب می کند که در صحن علنی به شکل مفصلی در نقاط ضعف و قوت صحبت کند و نماینده دولت توضیحاتی بدهد.

وی ادامه داد: در این مصوبه کمیسیون تکلیف مابه التفاوت قیمت شورای رقابت و قیمتی که در بورس تعیین خواهد شد هم مشخص نشده است و این مابه التفاوت قیمت نصیب چه کسی خواهد شد و می تواند تبعات جدی در افکار عمومی علیه مجلس شورای اسلامی داشته باشد.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت:  حق نمایندگان را باید محترم بشماریم و فقط بند (ج) مصوبه کمیسیون که رفع ایراد شورای نگهبان است به رأی گذاشته شود  و   قیمت گذاری خودرو  به بعد موکول شود.

در این رابطه  محمدباقر قالیباف  رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به مفاد ماده ۴ و اقدامات صورت گرفته از سوی کمیسیون صنایع و معادن در بحث اصلاح و الحاق به این ماده گفت: اصلاحی که در کمیسیون صنایع انجام گرفته، بندهای (الف) و (ب) و (ج) دارد. بند (ج) ایرادی است که شورای نگهبان گرفته و نمایندگان آن را اصلاح کرده اند. در قانونی که در مجلس دهم تصویب و به شورای نگهبان رفته، کمیسیون در اصلاح ماده ۴ بندهای (الف) و (ب) را اضافه کرده است. این موضوع بسیار مهمی است و موضوع فروش خودرو است.

وی افزود: در حال حاضر خودروها را به صورت قرعه کشی به فروش می رسانند و رانت هایی در این زمینه به وجود می آید. در حقیقت بندهای (الف) و (ب) را به ماده ۴ اضافه کردند که نحوه فروش خودروها از طریق بورس انجام شود. این موضوع در صحن مجلس مورد بحث و بررسی قرار نگرفته و موافق و مخالفی صحبت نکرده و کمیسیون خودش این کار را انجام داده است.


خبرداغ:کل کل زشت آزاده نامداری و فرزاد حسنی روی آنتن زنده جنجالی شد + فیلم


رئیس مجلس شورای اسلامی  تصریح کرد: اگر بخواهیم در مسیر مجلس دهم و همین قانون حرکت کنیم، زمان را ذخیره کرده ایم و به مبحث مهمی پرداخته ایم و اگر آن را حذف کنیم، خلاف آیین نامه نیست و حق مجلس است که چیزی به آن اضافه و یا از آن کم کند، ولی موضوع ارائه خودرو در  بورس  بسیار مهم است و مجلس باید در آن تصمیم بگیرد. ماده ۴ این طرح را به کمیسیون ارجاع می دهیم ولی همکاران در کمیسیون آن را مانند یک قانونگذاری جدیدی بررسی کنند و همه نظرها را بگیرند و نمایندگان هم پیشنهادشان را به کمیسیون ببرند تا بحث نابسامان خودرو سروسامان بگیرد.

در نهایت رئیس مجلس این طرح را برای بررسی بیشتر و اصلاح به کمیسیون صنایع و معادن ارجاع داد

آنچه دیگران میخوانند :
ارسال نظر

آنچه دیگران میخوانند :
روی خط رسانه