کد خبر : 211

قیمت بیت کوین در کم سابقه ترین رویداد، در اولین سالروز ترور سردار سلیمانی رکورد شکنی کرد.

بیت کوین (bitcoin) نوعی ارز دیجیتال است که می‌توانید با آن خرید کنید، سفارش‌ آنلاین انجام دهید، به وسیله بیت کوین می توانید به هر کسی که دوست دارید در هر نقطه از جهان پول بفرستید یا حتی آن را به عنوان نوعی سرمایه‌گذاری در نظر بگیرید.دو ویژگی اصلی بیت کوین یعنی غیرمتمرکز بودن و در امان ماندن از چاپ واحدهای پولی بیشتر، دستاورد مهمی در برابر پول‌های امروزی به حساب می‌آیند.بیت کوین را می‌توانید به عنوان یک ابزار سرمایه‌گذاری در نظر بگیرید، به وسیله آن انتقالات ارزی خود را انجام دهید و حتی از فروشگاه‌های آنلاین سفارش دهید.


بیشتربخوانید:قطع برق یک بیمارستان و مرگ تمام بیماران کرونایی+فیلم جنجالی

به دلایل زیادی، 2020 در کتابهای درسی تاریخ ارزهای دیجیتالی ثبت خواهد شد؛ دو عامل موجب شروع افزایش  قیمت بیت کوین  شد که یکی از آن‌ها به شهادت رسیدن فرمانده بلندپایه ایران، سردار قاسم سلیمانی بود. این واقعه بازارها را وحشت‌زده کرد و بازار جهانی ارز دیجیتالی ناگهان مورد توجه بیشتری قرار گرفت.​

بر اساس گزارش کوین‌دسک، در سال 2020 اقتصاد جهانی بیشترین افت را پس از رکود بزرگ (بحران مالی 2008)، تجربه کرد و بزرگترین موج چاپ پول در تاریخ 107 ساله فدرال رزرو ایجاد شد. بیماری همه‌گیر ویروس کرونا، تغییر دوره‌ای به سمت کار از راه دور و قیمت‌های منفی برای معاملات آتی نفت خام را به همراه داشت.

 

علاقه تازه سرمایه گذاران

یک برنامه نویس نرم افزار با نام Satoshi Nakamoto(ساتوشی ناکاموتو) 11 سال پیش بیت‌کوین را طراحی کرد. بیت کوین اولین ارز رمزنگاری شده در جهان بود. این شبکه براساس شبکه «بلاکچین» مبتنی بر رمزنگاری ساخته شده است که می‌تواند از یک سیستم پرداخت الکترونیکی پشتیبانی کند، سیستمی که تحت کنترل هیچ شخص، شرکت یا دولتی نیست.

برخی از طرفداران بیت کوین موفقیت ارز رمزنگاری شده و شبکه بلاکچین آن را اعتبار یک فناوری برجسته دانستند که ممکن است برای همیشه به سرمایه‌گذاری جدیدی تغییر کند.


بیشتربخوانید:اسامی برندگان ایران خودرو یکشنبه( 14 دی 99) اعلام شد+جزئیات کامل

نقطه عطف بیت‌کوین

سال 2020 برای بیت کوین و سایر ارزهای دیجتالی نقطه عطف بود زیرا بانک‌ها، مدیران مالی و شرکت‌ها شروع به پذیرش ارزهای دیجیتالی کردند.

در ابتدای سال، بیت کوین هنوز یک سرمایه گذاری حاشیه ای محسوب می شد که توسط سرمایه گذاران میلیاردر مانند وارن بافت به دلیل «نداشتن پشتوانه» بی ارزش شمرده می‌شد. با این حال، در پایان سال ۲۰۲۰، ارزش بیت کوین به طور تقریبی چهار برابر شد و به بالاترین رقم ۲۸ هزار دلار رسید. به طوریکه خود را به مرکز گفتگوی سرمایه گذاران بزرگ و شرکت‌های وال استریت رساند.

 

فرق بین ارز های کاغذی و ارزهای دیجیتالی

اما آنچه که مسیر قیمت بیت کوین را در سال 2020 تغییر داد، تصویب بسته‌های کمک مالی در آمریکا و سایر اقتصاد های بزرگ جهان بود. بسته های محرک مالی به ارزش تریلیون‌ها دلار به دنبال تحریک اقتصاد گرفتار ویروس کرونا بود. اما تزریق این میزان اعتبار خطر تورم را به همراه داشت از این روز ارزش های پول های کاغذی پایین می آمد. در این حالت بیت کوین به عنوان یک ارز دیجیتالی پناهگاه سرمایه گذاران به حساب آمد. بسیاری که این نوع سرمایه گذاری را نکوهش می کردند خود وارد این بازار شدند.

زیرا یکی از ویژگی‌هایی که ارز دیجیتالی را با ارزهای تزریق شده از طرف دولت‌ها متمایز می‌کند، این است که برخلاف ارزهای دولتی که توسط بانکداران مرکزی صادر می‌شود، فقط 21 میلیون بیت کوین می تواند تولید شود. در واقع استخراج بیت کوین محدودیت دارد و نهادی مانند بانک مرکزی وجود ندارد که به هر دلیلی خلق اعتبار کند. الگوریتم به کار رفته در بیت کوین موجب می شود هر چه به عدد سقف نزدیک شود ارزش آن بیشتر شود زیرا از یک جایی به بعد فقط بیت کوین های موجود داد و ستد می شود و امکان استخراج یا اصطلاحا ضرب بیت کوین جدیدی نیست.

 

افزایش قیمت بین کوین از ابتدای سال ۲۰۲۰

در سال 2020 طولی نکشید که بازار بیت کوین دچار یک تکانه شد. پس از شکار پهپاد آمریکا در هفته اول ژانویه از سوی ایران و ترور فرمانده ارشد ایرانی، قاسم سلیمانی، بازار دچار وحشت شد زیرا این گمانه تقویت شد که آشفتگی ژئوپلیتیکی افزایش می یابد و این آشفتگی تقاضا برای ارز رمزپایه را تحریک کند. به گفته تحلیلگران، بیت کوین 7300 دلار جهش کرد زیرا این ارز رمز مانند طلا به یک دارایی امن در مواقع بحران تبدیل شده بود و انتظار می رفت ارزش آن در زمان بی ثباتی ژئوپلیتیک یا اقتصادی حفظ شود. سرمایه‌گذاران به دلیل ترس از افزایش تنش در منطقه خاورمیانه، به سوی بازارهای جدیدی حرکت کردند.

 

هول خریداران برای بیت کوین

بسیاری از معامله گران بیت کوین قبل از ورود به این بازار مدت‌ها بود که به بورس امید بسته بودند اما پیش‌بینی تحلیلگران مبنی بر این که قیمت‌ بیت‌کوین به 90 هزار دلار یا بالاتر برود آنها را به سوی خرید آن حرکت داد. اما این هجوم ناگهانی ورق را بازگرداند؛ بعد از اینکه فدرال رزرو پول‌های زیادی را به اقتصاد آمریکا تزریق کرد، یکی از سریع ترین و عمیق ترین کاهش فروش‌های تاریخ بازارهای جهانی رخ داد. در تاریخ 12 مارس (22 اسفند 1398) ، قیمت بیت کوین 39 درصد در یک روز کاهش یافت و در نهایت به پایین ترین سطح 3850 دلار رسید. بسیاری گفتند کرونا همانند بازار دارایی های سنتی به بیت کوین نیز آسیب زده است.

بعد از آن با توجه به اقدامات بانک‌های ژاپن و اروپا، همانطور که در نظر گرفته شده بود، قیمت دارایی ها مجدداً برگشت و بیت کوین نیز روند افزایشی را پیش گرفت. در پایان ماه آوریل (فروردین)، ارز رمزنگاری شده بیش از دو برابر شد و به حدود 8600 دلار رسید.


بیشتربخوانید:شرایط وام کلان خودروسان به خریداران!

مهر تایید برای بیت‌ کوین

پذیرش رو به رشد بیت کوین به عنوان دارایی که براساس روند اقتصاد کلان معاملات انجام می شود، به معنای آن است که منشور مناسبی را برای سرمایه گذاران و تحلیلگران فراهم می کند که از طریق آن می توانند تحولات عظیم اقتصادی سال و تغییر سریع فضای مالی را مشاهده کنند.

همچنین توزیع‌کننده ارزهای رمزنگاری شده سرعت فعالیت مشتری‌ها را گزارش کردند و در بعضی موارد بیش از 10 برابر رشد خرید گزارش شده بود. طرف اصلی خرید شرکت‌های وال استریت و بانک‌های درگیر اقتصاد سنتی بودند.

شرکت تحلیلی ارز رمزنگاری Coin Metrics در گزارشی گفت: « در طول سال 2020، بسیاری از موسسات شروع به تأیید بیت کوین کردند. یکی از دلایلی که موجب شده موسسات مهر تایید بر بیت‌کوین بزنند، مقاومت و جان سختی آن در برابر تورم بوده است. به نظر می رسد تورم هنوز نتوانسته به بیت کوین رسوخ کند.»

 

پایان سال ۲۰۲۰ پرنوسان

در پایان سال 2020تعریف «طلای دیجیتال» برای بیت کوین در میان سرمایه گذاران بزرگ جریان پیدا کرد و قیمت‌ها از 20،000 دلار گذشته و به بالاترین قیمت جدید خود رسید.

از اوایل ماه اکتبر، قیمت بیت کوین در حدود 10،800 دلار معامله شد که 50 درصد نسبت به سال قبل افزایش داشت. این یک دستاورد چشمگیری بود، به ویژه در طول یک سالی که اقتصاد جهانی بدترین انقباض خود را متحمل شده بود. در همین زمان سهام ایالات متحده تنها 4 درصد افزایش داشت.

با این حال، از اوایل ماه اکتبر (مهر)، معامله گران بر این ارز دیجیتالی تکیه کردند و انتظار داشتند قیمت‌ها در سه ماه آینده بیش از دو برابر شود و از کانال ۲۰ هزار دلار گذشته و به بالاترین قیمت جدید خود برسند.

 

رکورد تازه قیمت بیت کوین

بر اساس گزارش کوین‌دسک، قیمت بیت کوین (BTC) برای اولین بار در صبح روزی که گذشت از ۳۲ هزار دلار عبور کرد. این ارز دیجیتالی تنها در عرض دوساعت از ۳۰ هزار دلار به ۳۲ هزار دلار صعود کرد.

این ارز رمزنگاری شده در سال 2020 بیش از 300 درصد افزایش یافت و به طور تقریبی 50 درصد سود را در ماه دسامبر(دی) به خود اختصاص داد.

یکی از دلایل اصلی دوباره افزایش ارزش فدرال رزرو ایالات متحده است. این بانک مرکزی همراه با سایر بانک‌های مرکزی در حال چاپ پول و تزریق آن به اقتصاد آمریکا است.

در همین حال، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، کنگره را برای صدور چک های محرک مالی گران تر تحت فشار قرار داده است. بسیاری از این اقدامات به عنوان کاتالیزورهای بالقوه برای تورم و بد برای دلار آمریکا ارزیابی می شود که هر دو می توانند برای این ارز دیجیتالی مثبت باشند.


بیشتربخوانید:ماجرای ازدواج محمدرضا گلزار با بازیگر معروف مشخص شد+فیلم

در حال حاضر قیمت هر بیت کوین ۳۲ هزار و ۵۴۴ دلار است و به نظر می‌رسد بازار با افزایش این ارز دچار هیجان شده است

آنچه دیگران میخوانند :
ارسال نظر

آنچه دیگران میخوانند :
روی خط رسانه