کد خبر : 213

وقتی یک دروغ قدیمی، دوباره بازنشر می‌شود

آیت الله مصباح یزدی(متولد ۱۳۱۳ش) مجتهد، فیلسوف، مفسر قرآن و از اساتید حوزه علمیه قم است. ریاست مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی، عضویت در مجلس خبرگان رهبری، عضویت در شورای عالی انقلاب فرهنگی، عضویت در جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و ریاست شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت از سوابق آیتاله مصباح یزدی است.ایت الله مصباح یزدی قرائت‌های مختلف از دین را رد کرده و معتقد به مرجعیتِ روحانیت در تفسیر دین است. از نظر آیت الله مصباح یزدی فرهنگ اسلامی با فرهنگ غرب سازگار نیست، آیت الله مصباح یزدی از مهم‌ترین نظریه‌پردازان و مدافعان نظریه ولایت مطلقه فقیه در ایران است.


بیشتربخوانید:همسر دوم امین حیایی به آمریکا مهاجرت کرد+فیلم


پس از رحلت آیت‌الله مصباح یزدی شایعه‌ای قدیمی که مربوط به سال ۸۸ است، دوباره در شبکه‌های اجتماعی بازنشر شد. 

در این شایعه آمده است: به گفته آیت‌الله مصباح، تجاوز به زندانیان در زندان، شرعی و به اندازه حج تمتع ثواب دارد و تجاوز برای گرفتن اعتراف شرعی و بلامانع است.

با بررسی‌های مرکز مقابله با شایعات سایبری مشخص شد این ادعا اولین بار ۱۱سال پیش توسط وبسایت بالاترین، به عنوان یک مطلب طنز  در بخش سرگرمی منتشر شد که پس از مدتی از این وبسایت حذف شد.

اما جالب است پس از آن، این مطلب به عنوان یک خبر در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد که هم‌اکنون نیز بازنشر شده است. 

این ادعا آنقدر مضحک است که وبسایت امریکایی EAWorldView در یک بررسی از آن به عنوان " مطلب طنزی که در ایران تبدیل به خبر شد" یاد کرده و به بررسی سایت‌های اسرائیلی که این مطلب را به عنوان خبر منتشر کرده‌اند پرداخته است.


بیشتربخوانید:قطع برق یک بیمارستان و مرگ تمام بیماران کرونایی+فیلم جنجالی

به این قبیل مطالب طنز که با اخبار صحیح، اشتباه گرفته می‌شود طنز یا هجو (Satire or Parody)  گفته می‌شود که نوعی از تکنیک‌های ایجاد اغتشاشات اطلاعاتی است.

آنچه دیگران میخوانند :
ارسال نظر

آنچه دیگران میخوانند :
روی خط رسانه