کد خبر : 229

در اولین روز معاملاتی هفته گذشته شاخص کل و شاخص هم‌وزن هر دو ریزش کردند. علاوه بر ریزش شاخص به قعر ۳۰ روزه، معاملات بورس ۳ علامت منفی مهم برای هشدار به سهام‌داران داشت.

بورس یکی انواع بازارها است. بورس در ذهن بیشتر مردم به بازاری اشاره دارد که در آن خریداران و فروشندگان اوراق بهادار – مانند سهام – گرد هم می‌آیند حداقل سرمایه گذاری دربورس، می‌تواند نقش بسیار زیادی در رونق اقتصادی داشته باشد.یکی از مهمترین اهداف هر فرد در سرمایه گذاری کسب درآمد و سود از بورس است. سرمایه گذاری دربورس اگر همراه با هوش مالی و به صورت صحیح و آگاهانه باشد باعث سوددهی میشود.


بیشتربخوانید:فردا (15 دی 99) بورس روند صعودی دارد یا نزولی؟

در روز شنبه  شاخص کل بورس  افت ۴۳ هزار و ۶۸۳ واحدی داشت و به رقم یک میلیون و ۳۵۴ هزار واحد رسید که این رقم پایین‌ترین سطح در ۳۰ روز کاری گذشته از اول آذرماه تاکنون است. همچنین شاخص کل هم‌وزن نیز با افت ۸ هزار و ۵۳۹ واحد در رقم ۴۵۵ هزار و ۱۶۸ واحد ایستاد.

بیشترین افزایش قیمت

روز شنبه در بورس شرکت‌های سیمان فارس (سفار)، آلومراد (فمراد) و معدنی دماوند (کدما) با رشد ۵ درصدی بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت صنایع چوب خزر کاسپین (چخزر) و توزیع داروپخش (دتوزیع) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت

در بورس شرکت‌های قطعات اتومبیل ایران (با نماد ختوقا)، سیمان شرق (سشرق)، زامیاد (خزامیا)، صنایع کاشی و سرامیک سینا (کساوه) و پارس الکتریک (لپارس) در روز شنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت بیمه کوثر و اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی، تملی۷۱۱، تملی۸۰۷ و تملی۸۰۱ بیشترین کاهش قیمت را داشتند.


بیشتربخوانید:همسر دوم امین حیایی به آمریکا مهاجرت کرد+فیلم

عرضه و تقاضای بازار

عرضه و تقاضای بورس در انتهای معاملات روز شنبه، علامتی کارآمد برای پیش بینی عرضه و تقاضای بازار سهام در روز یکشنبه است. در پایان معاملات روز شنبه بازار با مازاد عرضه ۶۵۷ میلیارد تومانی بسته شد، ایجاد مازاد عرضه علامتی منفی برای بورس است.

افت ارزش صف های خرید

در پایان معاملات روز شنبه، ارزش صف‌های خرید ۸۵۸ میلیارد تومان شد که نسبت به روز چهارشنبه کاهش ۸ درصدی را نشان می‌دهد.

 

رشد ارزش صف های فروش

روز شنبه ارزش صف‌های فروش ۱۷۷ درصد رشد یافت و به رقم هزار و ۵۱۵ میلیارد تومان رسید. 

بیشترین تقاضاها

در اولین روز کاری هفته شرکت صنایع چوب خزر کاسپین (چخزر) با صف‌ خرید ۱۵۷ میلیارد تومان در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از چخزر، شرکت پگاه گیلان (غگیلا)  و رایان هم افزا (رافزا) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین عرضه‌ها

روز گذشته بیشترین صف فروش به نماد خبهمن (گروه خودروسازی بهمن) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش ۱۱۶ میلیارد تومانی داشت. پس از خبهمن، پالایش نفت اصفهان (شپنا) و ایران خودرو (خودرو) بیشترین صف فروش را داشتند.

 


بیشتربخوانید:ماجرای ضیغه کودکان بدسرپرست با بیماران جنسی حقیقت دارد؟

 

 

رویدادهای یکشنبه

صبح امروز مجمع عمومی عادی سالیانه منتهی به ۳۱/۰۶/۱۳۹۹ شرکت آ س پ (آ.س.پ) با موضوع تصویب صورت‌های مالی و تقسیم سود برگزار می‌شود. مجمع عمومی فوق‌العاده سالیانه منتهی به ۳۱/۰۴/۱۴۰۰ شرکت سرمایه‌گذاری سبحان (وسبحان) نیز با موضوع افزایش سرمایه ۲۰۰ درصدی امروز برگزار می‌شود. امروز مجمع عمومی فوق‌العاده سالیانه منتهی به ۳۰/۱۲/۱۳۹۹ و مجمع عمومی عادی به‌طور فوق‌العاده شرکت لوازم خانگی پارس (لخانه) امروز با موضوع افزایش سرمایه ۱۰۱ درصدی برگزار می‌شود. همچنین امروز مجمع عمومی عادی سالیانه منتهی به ۳۱/۰۶/۱۳۹۹ شرکت سرمایه‌گذاری کارکنان صنعت برق زنجان و قزوین (وبرق) نیز امروز با موضوع تصویب صورت‌های مالی و تقسیم سود برگزار می‌شود.

پیش بینی بورس امروز

در اولین روز معاملاتی هفته گذشته شاخص کل و شاخص هم‌وزن هر دو ریزش کردند. شاخص کل به رقم یک میلیون و ۳۵۴ هزار واحدی رسید که پایین‌ترین رقم در ۳۰ روز کاری گذشته است. علاوه بر ریزش شاخص به قعر ۳۰ روزه، معاملات بورس ۳ علامت منفی مهم برای هشدار به سهام‌داران داشت.

وجود مازاد عرضه

در پایان معاملات شنبه ارزش صف‌های خرید کاهش یافت و ارزش صف‌های فروش افزایش یافت و بازار با مازاد عرضه بسته شد. ارزش صف‌های فروش هزار و ۵۱۵ میلیارد تومان بود و ارزش صف‌های خرید به ۸۵۸ میلیارد تومان رسید تا شاهد مازاد عرضه ۶۵۷ میلیارد تومانی در بازار باشیم. وجود مازاد عرضه در پایان معاملات بورس به عنوان عاملی در جهت پایین کشیدن‌ شاخص در معاملات امروز عمل خواهد کرد.

افت ارزش معاملات خرد

در معاملات روز شنبه کاهش ۲۹ درصدی  ارزش معاملات خرد بود که به رقم ۱۱ هزار و ۵۱۶ میلیارد تومان رسید که پایین‌رین رقم در ۱۲ روز کاری گذشته از ۲۶ آذرماه به این سو است. 

تداوم خروج پول حقیقی

دیروز برای ششمین روز پیاپی شاهد خروج پول حقیقی از بورس بودیم. در روز ‌شنبه هزار و ۷۸۳ میلیارد تومان پول‌ حقیقی از بورس خارج شد که بالاترین رقم در ۱۲ روز کاری گذشته از ۲۵ آذر تاکنون است.

ارزش پول‌های حقیقی خروجی در روز شنبه نسبت به روز کاری قبل افزایش ۶۸ درصدی داشت. همچنین آخرین بار که ۶ روز پیاپی معاملات بورس با خروج پول حقیقی همراه بوده به ۱۰ هفته پیش یعنی هفته اول آبان ماه برمی‌گردد.

 


بیشتربخوانید:حال 3 تزریق کننده واکسن کرونا چگونه است؟

 

 

منبع:اقتصادنیوز

آنچه دیگران میخوانند :
ارسال نظر

آنچه دیگران میخوانند :
روی خط رسانه