کد خبر : 249

خرداد ماه گذشته، بانک مرکزی خبر خوشی برای سهامداران عدالت داشت. بانک مرکزی اعلام کرد دارندگان سهام عدالت می توانند وام قرض الحسنه بدون ضامن بگیرند.

بر اساس تعریفی که در پایگاه اطلاع‌رسانی   سهام عدالت  ، مشاهده می‌کنیم، منظور، فروش تسهیلات بخشی از سهام شرکت‌های دولتی معین، به اقشار پایین درآمدی جامعه است. به زبان دیگر، می‌توان سهام عدالت  را نوعی یارانه، تلقی کرد. طرح سهام عدالت در دولت نهم اجرایی شد و در میان طرح‌های اقتصادی دولتی در جهت بهبود رفاه و حمایت از اقشار کم‌درآمد جامعه و فقرا، طرح سهام عدالت بیشتر موردتوجه بوده و به دفعات مورد حمایت قرارگرفته است.


بیشتربخوانید:قاتل 13 زن تن فروش به علت کرونا درگذشت!

دبیر کانون بانک‌های خصوصی جمشیدی درباره وثیقه شدن خود سهام عدالت گفت:« سهام عدالت نمی‌تواند وثیقه تسهیلات باشد چون اگر قیمت آن در بورس کاهش پیدا کند در اصل وثیقه بانک در برابر تسهیلات اعطا شده، کم شده و بانک کسری وثیقه می‌آورد. اگر سهام عدالت بخواهد وثیقه باشد رقم تسهیلات محدود می‌شود به مبلغ اسمی سهام عدالت. یعنی ۵۳۲ هزارتومان یا یک میلیون تومان.» جمشیدی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا بانک‌ها منابع کافی برای اعطای چنین تسهیلاتی را دارند، گفت:« این وام از نظر منابع فشار زیادی به بانک‎ها وارد می‌کند. پیش از این هم با ورود کرونا وام‌های متعددی که برای آن‌ها تکلیف شد که فشار زیادی به منابعشان آورد، حالا هم منابعشان به قدری نیست که بتوانند همه موارد را با هم پیش ببرند. تعدادی از سهام عدالت‌ها یک میلیون‌تومانی و بخشی ۵۳۲ هزارتومانی است.

هر کدام هم یک قیمت بازار و یک قیمت اسمی دارند که قیمت بازار آن‌ها در حال نوسان است بنابراین باید مشخص باشد که ۵۰درصد این سهام چقدر می‌شود که بانک روی آن تسهیلات بدهد.»

با اینکه دبیر کانون بانکهای خصوصی معتقد است سهام عدالت به عنوان وثیق وام پذیرفته نمی شود، علیرضا قیطاسی، دبیر شورای هماهنگی بانک‌های دولتی در این باره می گوید:« پذیرفتن سهام عدالت به عنوان وثیقه بلامانع است. »


بیشتربخوانید:زینب سلیمانی در کنار پدر همسرش در اولین سالگرد سردار + عکس دیده نشده

او در ادامه به تجارت نیوز می گوید:« بانک‌ها از سالهای گذشته سهام پذیرفته شده در بورس را به عنوان وثیقه می‌گیرند که در تمام بانک‌ها این عملیات انجام می‌شود. با توجه به این که سهام عدالت متشکل از سهام چند شرکت است و نحوه توثیق آن متفاوت بوده، به همین دلیل بانک مرکزی در خرداد ماه بخشنامه‌ای صادر کرد که براساس آن بانک‌ها از این بابت مشکلی ندارند و پذیرفتن سهام عدالت به عنوان وثیقه بلامانع است.» به گفته قیطاسی وثیقه شدن سهام عدالت مشکلی ندارد،‌اما هنوز سازو کار آن راه اندازی نشده است. او در این باره می گوید:« برای انجام این کار شرکت سپرده‌گذاری مرکزی باید سازوکار توثیق سهام عدالت را برای بانک‌ها فراهم کند که به صورت سیستم برخط در شعب بانک‌ها امکان به وثیقه گذاشتن سهام عدالت فراهم باشد. اما این سیستم هنوز آماده نشده است.» کارت اعتباری سهام عدالت به زودی صادر می شود

به گفته دبیر شورای هماهنگی بانک‌های دولتی ، هفته گذشته شرکت سپرده‌گذاری مرکزی پیش‌نویس تفاهم‌نامه‌ای را ارسال کرده تا بانک‌ها بررسی کنند. پس از امضای تفاهم‌نامه مورد قبول طرفین امکان توثیق سهام عدالت براساس درخواست بانک‌ها توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی فراهم می‌شود. قیطاسی می گوید:« اگر سازوکار توثیق سهام عدالت برای بانک‌ها فراهم شود، امکان صدور کارت اعتباری با مکانیزم‌های هر بانک در قبال توثیق سهام عدالت وجود دارد.» اگر مشکل پرداخت کارت اعتباری سهام عدالت فراهم حل شود، دارندگان سهام عدالت ۵۳۲ هزار تومانی می‌توانند وام یا کارت اعتباری ۶ میلیون تومانی بگیرند. به دارندگان سهام عدالت یک میلیون تومانی هم وام یا کارت اعتباری ۱۱ میلیون تومانی اعطا می شود.


بیشتربخوانید:بی احترامی احسان علیخانی به پدرش دربرنامه زنده + فیلم جنجالی

آنچه دیگران میخوانند :
ارسال نظر

نظرات کاربران
  • ناشناس

    پول فروش مارو بدن وام نخاستیم

آنچه دیگران میخوانند :
روی خط رسانه