کد خبر : 382

ریزش قیمت‌ها در بازار طلا با شتاب ادامه دارد به طوری که بهای سکه در پایان معاملات امروز با ریزش حدود ۸۰۰ هزار تومانی در آستانه سقوط به کانال ۱۰ میلیون تومانی قرار گرفت.

 روند نزولی  قیمت طلا  و سکه که در هفته‌های اخیر کند شده بود، امروز شتاب گرفت؛ پس از کاهش نرخ ارز و افت انس جهانی طلا، فعالان بازار طلا و سکه از صبح امروز با ریزش قیمت ها مواجه شدند که تا پایان ساعت معاملات ادامه داشت.​


بیشتربخوانید:رنگ موی جلف سارا و نیکا جنجالی شد+عکس

بر این اساس، ارزش  سکه تمام بهار آزادی   طرح جدید  در ساعت ۱۷ امروز به ۱۱ میلیون و ۵۰ هزار تومان رسید.  سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم  نیز ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان معامله شد. همچنین  نیم‌سکه بهار آزادی  ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان،  ربع سکه  ۳ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان و  سکه یک گرمی  هم ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان معامله شد.

علاوه بر این، در بازار طلا نیز نرخ هر گرم طلای ۱۸ عیار به یک میلیون و ۹۸ هزار ۱۵۳ تومان و انس جهانی طلا نیز به یک‌ هزار و ۸۵۰ دلار و سنت رسید.

 

 

 

بیشتربخوانید:اعتراض وحشتناک سهامداران روبه روی ساختمان بورس+فیلم

 

چرا قیمت طلا کاهش یافت؟

کاهش چند روزه  قیمت طلا  ناشی از عوامل متعددی است.

در این رابطه «ابراهیم محمدولی»، رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران گفت: در کاهش قیمت طلا در روزهای اخیر دو عامل به صورت مستقیم تأثیر گذار بوده است که نخستین عامل، کاهش انس جهانی است.

وی توضیح داد: هرگاه قیمت انس جهانی کاهش پیدا کند به طور مستقیم بر  قیمت طلا  در داخل کشور اثر گذاشته و افت آن را در پی خواهد داشت. در روزهای اخیر قیمت انس جهانی پایین آمده و با کاهش قیمت طلای داخلی همراه شده است.

رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران با بیان اینکه عامل دوم افت نرخ سکه، قیمت ارز است، افزود: بازار ارز در روزهای اخیر با کاهش روبه رو شده و به موازات آن قیمت طلا نیز روند افت داشته است.

وی ادامه داد: وقتی این دو عامل رخ می‌دهد عامل سوم تقاضا نیز وارد شده و بر کاهش قیمت اثر می‌گذارد. یعنی با افت قیمت طلا میزان تقاضا نیز کاهش می‌یابد. در روزهای اخیر نیز مردم با نزول قیمت طلا، خرید خود را به تعویق انداخته‌اند تا ببینند در روزهای آینده وضعیت بازار به چه صورت خواهد بود. این کاهش تقاضا هم خود عاملی در افت قیمت طلا در روزهای اخیر بوده است.

رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران درباره چشم اندازه آینده بازار طلا در یک ماه آتی عنوان داشت: اگر روال بازارهای ارز و انس جهانی بر همین روال باشد و به سوی ثبات قیمت حرکت کنند قیمت طلای داخلی نیز به سمت ثبات خواهد رفت و با نوسانات اندکِ کاهشی و یا افزایشی همراه خواهد بود.

محمدولی به وضعیت بخش تقاضا اشاره کرد و اظهار داشت: در هفته های اخیر تقاضای مردم به سمت مصنوعات طلا و سکه متمایل بوده و کمتر گرایش به طلای آب‌شده داشته‌اند. همچنین با توجه به نزدیکی پایان سال و فرارسیدن عید نوروز انتظار می‌رود گرایش به سمت مصنوعات طلا و سکه بیشتر نیز بشود.

وی به وضعیت حباب در بازار سکه نیز اشاره کرد و گفت: بر اساس قیمت امروز، سکه بین ۲۵۰ تا ۲۷۰ هزار تومان حباب دارد.


بیشتربخوانید:جواد رضویان و همسرش جدا شدند! + عکس

این کارشناس بازار طلا به وضعیت معاملات این بازار پرداخت و عنوان داشت: پیش‌بینی می‌شود در صورتی که شرایط جاری برقرار باشد و اتفاق خاصی رخ ندهد، یعنی عواملی غیر از انس جهانی و بازار ارز بر قیمت طلا اثر قابل توجهی نداشته باشند بازار طلا در آینده با رونق مواجه شود.

آنچه دیگران میخوانند :
ارسال نظر

آنچه دیگران میخوانند :
روی خط رسانه