کد خبر : 46

دبیر ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: در ۴۸ ساعت گذشته ۶۰ هزار نفر داوطلب تزریق واکسن کرونا شده‌اند.

حمیدرضا جمشیدی، با بیان اینکه از این تعداد ۵۶ نفر برای تزریق واکسن انتخاب می‌شوند، اظهار داشت: همه تمهیدات لازم در حد استاندارد برای آنها انجام می‌شود و در این هفته واکسن به آنها تزریق خواهد شد. حدود یک ماه تا ۳۵ روز فاز یک تزریق انسانی واکسن کرونا انجام می‌شود. فضایی ساخته بودند که مگر ایران می‌تواند واکسن بسازد، باید به آنها بگوییم ما تجربه ۱۰۰ ساله واکسن سازی داریم.​


بیشتربخوانید:سواستفاده عجیب باشگاه ورزشی از عکس نجمه جودکی جنجالی شد!+عکس


وی گفت: نیروی انسانی بسیار توانمند و جوانان پر انرژی دانشمند و با انگیزه‌ای داریم که شبانه روز برای تولید واکسن تلاش می‌کنند و ما شرمنده آنها هستیم.

جمشیدی افزود: همه تمهیدات و حداکثر استانداردهای جهانی را برای این دانشمندان ایجاد کرده‌ایم که نمونه آن تهیه لباس‌های بسیار گران قیمت ۱۵۰ میلیون تومانی برای آنها به وسیله ستاد اجرایی فرمان امام (ره) است.

دبیر ستاد ملی مقابله با  کرونا  گفت: ۵۰ نفر در پلتفرم‌های گوناگون واکسن در ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، انستیتو پاستور و انستیتو رازی فعال هستند.

وی ادامه داد: در ستاد اجرایی ۶ پلتفرم واکسن وجود دارد که مسیر استفاده از ویروس غیر فعال از همه جلوتر است.

جمشیدی با اشاره به مراحل تهیه واکسن، گفت: واکسنی که قرار است این هفته وارد فاز آزمایش انسانی شود روی موش، خرگوش، میمون و خوکچه آزمایش شده است و حتی برای آزمایش آن روی حیوانات مجوز اخلاق گرفته‌ایم.

وی اضافه کرد:  واکسن کرونا  موجب تب، شوک، مسمومیت و…، نمی‌شود و بی خطر است اما باید برای استفاده آن مطمئن شویم.  پس از نتیجه گرفتن از آزمایش واکسن روی انسان باید همه مستندات خود را به وزارت بهداشت ارائه دهیم و متخصصان این وزارتخانه دوباره نتایج را راستی آزمایی می‌کنند و ده‌ها آزمایش انجام می‌دهند. آزمایش فاز یک انسانی در کمیته اخلاق ستاد ملی مقابله با کرونا مصوب شده است.


بیشتربخوانید:بورس در (8دی99) سبزپوش شد!

دبیر ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: سه کمپانی بزرگ دنیا واکسن شرکت شفاء را تولید و عرضه کرده‌اند اما ما استانداردهایی را برای تولید این واکسن بیشتر از آنها رعایت کرده و هیچ چیزی کم نگذاشته‌ایم.

وی با بیان اینکه برای تولید انبوه واکسن باید آزمایش‌ها در فاز دو و سه انسانی را نیز انجام دهیم، اضافه کرد: برخی کشورها فاز دو و سه را در هم ادغام کرده‌اند که ما نیز در این زمینه برای افزایش سرعت تولید انبوه واکسن با وزارت بهداشت گفتگو کرده‌ایم.

جمشیدی با بیان اینکه انواع واکسن در کشور در حال تولید است که برخی از آنها نتایج خوب و درخشانی گرفته اند و مانند واکسن ویروس غیر فعال که در آینده وارد فاز آزمایش انسانی می‌شود، گفت: بخش خصوصی نیز در قالب شرکت‌های دانش بنیان وارد این کار شده است.

جمشیدی تولید انبوه واکسن را گلوگاه ساخت واکسن خواند و افزود: ستاد اجرایی فرمان امام (ره) زیرساخت‌های بسیار سنگینی را برای تولید انبوه واکسن ایجاد کرده است که می‌توانیم روزانه یک و نیم میلیون دوز واکسن تهیه کنیم. اگر ۷۰ درصد مردم ایمنی داشته باشند زنجیره ویروس متوقف می‌شود و ما تزریق واکسن را از گروه‌های آسیب پذیر آغاز می‌کنیم. همه واکسن‌های دنیا عارضه دارند اما آستانه عارضه مهم است.

دبیر ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: التهاب، سرخی و تب عارضه طبیعی واکسن است اما هر کدام حد مشخصی دارد و بر همین اساس همه استانداردهای دنیا برای تولید واکسن ایرانی با وسواس بیشتری انجام می‌شود.

جمشیدی افزود: برای آزمایش واکسن کیت‌هایی را برای دقت بیشتر به سختی وارد کشور کردیم و پس از انجام فاز یک، دو و سه مردم با خیال آسوده واکسن ایرانی را تزریق کنند.

وی با تاکید بر اینکه سازمان غذا و دارو اجازه نمی‌دهد واکسنی که مشکل دارد در کشور استفاده شود گفت: بحث واکسن کاملاً علمی است و خواهش می‌کنم این بحث را سیاسی، انتخاباتی و ژورنالیستی نکنند. واکسن نباید وارد مقوله‌های سیاسی شود و در حاشیه قرار بگیرد که مردم بر اساس آن پریشان شوند.

وی با بیان اینکه دست کسانی که شبانه روز برای تولید واکسن تلاش می‌کنند می بوسم، افزود: یکی از ویروس شناسان سرشناس کشور ساعت ۴ و نیم صبح با شادی به من زنگ زد گزارش یافته‌های خود را داد. دانشمندان ما در تخصص خود در منطقه رتبه نخست را دارند و نباید متخصصان کشور را زیر سوال ببریم. نباید هر کسی در فضای مجازی درباره واکسن سخن بگوید زیرا واکسن چهارراه علم است و تلاش برای تولید آن رتبه علمی کشور را افزایش می‌دهد.

جمشیدی با بیان اینکه صدا و سیما میزگردهای علمی درباره واکسن برگزار کند گفت: در زمینه ساخت واکسن همه رشته‌های علمی با هم رشد می‌کنند و حتی اگر به نتیجه نرسیم در علوم پزشکی و واکسن سازی مانند سابق نیستیم و علم کشور بسیار ارتقا یافته است.

دبیر ستاد ملی مقابله با  کرونا  افزود: وزارت بهداشت برای ایجاد حاشیه امن مردم از ابتدا در پی تأمین و واردات واکسن بود و بهترین و مطمئن‌ترین منبع صندوقی در سازمان جهانی بهداشت است که همه کشورها عضو آن هستند و واکسن سازان نیز واکسن خود را آنجا ارائه می‌دهند. این صندوق به ۲۰ درصد جمعیت کشورهای عضو آسیب پذیر هستند واکسن می‌دهد.

وی گفت: متأسفانه به دلیل تحریم‌ها و کارشکنی‌ها نقل و انتقال پول به این صندوق انجام نشد اما از مسیر دیگری کار انجام شد و در سه چهار روز آینده پیش پرداخت آن داده می‌شود.


بیشتربخوانید:مهراد جم از تتوی دومش رونمایی کرد!+عکس جنجالی

جمشیدی افزود: از این طریق ۱۶/۸ دهم میلیون دوز واکسن خریداری کرده‌ایم که امیدواریم تا پایان سال وارد کشور شود.

دبیر ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: اعتماد مردم بزرگترین سرمایه ماست و اولویت تزریق واکسن را به کسانی می‌دهیم که نیازمند واقعی آن هستند و این اتفاق خواهد افتاد.

وی اضافه کرد: بر اساس آخرین بررسی‌ها در مرکز ویروس شناسی وزارت بهداشت مستندی که نشان دهد ویروس جهش یافته‌ای انگلیسی وارد کشور شده است وجود ندارد اما باید مراقب باشیم زیرا ویروس کووید ۱۹ بسیار پیچیده است.

جمشیدی گفت: از همه دانشمندان کشور که این روزها شبانه روز تلاش می‌کنند و مدیرانی که از این جوانان حمایت جدی کرده‌اند قدردانی می‌کنم.

وی افزود: در بحث  کرونا  هر کس می‌خواهد چیزی بنویسد و یا حرفی بزند نگاه کند که نوشته یا حرف او میزان مرگ و میر را کاهش می‌دهد و اگر حرف یا نوشته‌اش موجب کاهش مرگ و میر نمی‌شود آن حرف را نزند و ننویسد.

جمشیدی اضافه کرد: مردم و مسئولان بدانند اگر می‌خواهیم از شر ویروس کرونا آسوده شویم باید شیوه نامه‌های بهداشتی را رعایت کنیم.

دبیر ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: اگر محدودیت‌ها را رعایت نکنیم باید با ویروس در آی سی یو بجنگیم و در آنجا ویروس از ما قوی‌تر است.

وی بر قرنطینه معکوس سالمندان تاکید و اضافه کرد: با توجه به اینکه ۸۰ درصد مرگ و میر مربوط به سالمندان است آنها نباید از خانه بیرون بیایند.

جمشیدی گفت: باید در تصمیم گیری ها به موقع و با سرعت عمل کنیم زیرا مقابله با ویروس بروکراسی و وقت تلف کردن نمی‌شناسد

آنچه دیگران میخوانند :
ارسال نظر

نظرات کاربران
  • مرضیه عباسزاده

    سلام بیماری دیابت دارم انسلیلن مصرف مکنم

آنچه دیگران میخوانند :
روی خط رسانه