کد خبر : 716

یک کارشناس حوزه خودرو از ورود شرکت‌ های خودرویی اروپایی در تابستان 1400 به ایران خبر داد.

مدتی است که با روی کار آمدن بایدن صحبت‌ها در خصوص بازگشت به برجام به شدت داغ شده است. هرچند که در این زمینه کشمکش‌های زیادی وجود دارد و هنوز هیچ چیز قطعی نیست. اما آیا احتمال دارد دوباره شرکت‌های خارجی خودروسازی مانند رنو، پژو و سایر برندهای اروپایی دوباره به ایران بازگردند؟ برای بررسی بیشتر این موضوع گفت‌وگویی با فربد زاوه، کارشناس حوزه خودرو انجام دادیم. با گسترش نیوز همراه باشید.

زاوه ابتدا اظهار کرد: احتمال بازگشت پژو و رنو به ایران همیشه هست. اما تا مسئله اتمی ایران مرتفع نشود نهایت اتفاقی که بین شرکت‌های ایرانی و خارجی می‌تواند بیفتد در زمینه تولید خودرو به صورت ckd است. بنابراین تصوری ندارم که تا انتخاب ۱۴۰۰ ایران اصولا اتفاق خاصی در این موارد رخ دهد.

وی ادامه داد: مذاکره برای بازگشت شرکت‌های خارجی خودرو به ایران در سریع‌ترین حالت ممکن در تابستان سال آینده صورت می‌گیرد. در نتیجه می‌توان پیش‌بینی کرد که خودروهای مونتاژی غیر چینی ارزان نرخ اروپایی نیز زودتر از زمستان ۱۴۰۰ به ایران نخواهد رسید. بنابراین احتمال می‌رود از مرداد ۱۴۰۰ اتفاقات جدید در حوزه خودرو شروع شود.

 

پیش‌بینی قیمت خودرو

این کارشناس حوزه خودرو در خصوص آینده قیمت‌ها در بازار خودرو گفت: قیمت‌ها هم تا آخر امسال نوسان خاصی نخواهد داشت مگر این که اتفاق سیاسی سنگینی بیفتد. البته در مورد خودروهای بالای ۵۰۰ میلیون تومان و چینی روند کاهشی در دراز مدت ادامه خواهد داشت. به طور کلی به نظر نمی‌رسد نرخ ارز خیلی پایین بیاید اما دولت قصد شکستن نرخ ارز را دارد. در صورتی که این اتفاق بیفتد در کوتاه مدت باعث سقوط نرخ خودرو خواهد شد. با این وجود تصور نمی‌کنم در نوروز ۱۴۰۰ بازارها رونق خاصی نخواهند داشت.

آنچه دیگران میخوانند :
ارسال نظر

آنچه دیگران میخوانند :
روی خط رسانه