کد خبر : 743

گلنوش خالقی موسیقی دان معروف ایرانی در واشنگتن درگذشت.

گلنوش خالقی (زاده ۱۳۱۹) موسیقی‌دان، آهنگساز، رهبر ارکستر و گروه کُر ایرانی است.گلنوش خالقی زاده ۱۷ دی ۱۳۱۹ در تهران است.گلنوش خالقی  در سال ۱۳۳۰ به هنرستان موسیقی ملی راه یافت و فراگیری ساز پیانو را آغاز نمود. شغل گلنوش خالقی در واشینگتن به آهنگسازی و آموزش پیانو مشغول است.

 

گلنوش خالقی موسیقی دارن بزرگ ایرانی در سن ۸۰ سالگی در واشنگتن درگذشت.

 

 

بیوگرافی گلنوش خالقی:

حاشیه ها

اساتید گلنوش خالقی
از استادان وی در هنرستان می‌توان به «حسین صبا»، «جواد معروفی» و «مصطفی کمال پورتراب» اشاره کرد. در سال ۱۳۳۸ پس از دریافت دیپلم هنرستان موسیقی ملی، با رتبه نخست به هنرستان عالی موسیقی وارد شد و تحت تعلیم «امانوئل ملیک اصلانیان» قرار گرفت.

دستیاری استاد گلنوش خالقی
او پس از یک سال دیپلم هنرستان عالی موسیقی را نیز با رتبه اول دریافت نمود. پس از آن به عنوان دستیار استاد به آموزش پیانو و سرایش در هنرستان عالی موسیقی مشغول شد.

تحصیلات گلنوش خالقی
وی در سال ۱۳۴۱ به جهت ادامه تحصیلات موسیقی به اتریش سفر کرد و در «آکادمی موتزارتئوم سالزبورگ» به تحصیل در رشتهٔ «رهبری کر» مشغول شد و پس از ۳ سال به آمریکا مهاجرت کرد و در «کالج اوبرلین» (اوهایو) تحصیلات خود را ادامه داد. پس از آن در سال ۱۳۵۳ مدرک فوق لیسانس رهبری کر را از «دانشگاه ویسکانسین» در شهر مدیسون دریافت نمود. در این هنگام با رهبرانی نظیر: «رابرت فاونتن» و «کورت پرستل» همکاری داشت.

بازگشت به ایران گلنوش خالقی
او در سال ۱۳۵۳ به دعوت «رادیو و تلویزیون ملی» به ایران بازگشت و گروه «هم آوازان» را به جهت اجرای آثار کلاسیک ویژه گروه کر و ارکستر، بنا نهاد.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی شیرین بینا

پس از انقلاب گلنوش خالقی
پس از انقلاب ۱۳۵۷ ایران، در سال ۱۳۵۸ مجدداً به آمریکا مهاجرت نمود و فعالیت‌های هنری خود را در «کانون دوستداران فرهنگ ایران» آغاز کرد.

سالگرد درگذشت پدر گلنوش خالقی
در سال ۱۳۶۹ به ایران سفر کرد و قصد داشت به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد درگذشت پدرش «روح‌الله خالقی»، برنامه‌هایی در تهران و شهرستان‌ها برگزار نماید اما به وی اجازه رهبری ارکستر داده نشد. در این هنگام به ضبط دو آلبوم موسیقی از آثار «روح‌الله خالقی» با عنوان «می ناب» پرداخت و مجدداً به آمریکا بازگشت.

فعالیت‌های هنری گلنوش خالقی
از جمله فعالیت‌های هنری گلنوش خالقی به موارد زیر می‌توان اشاره نمود:
تأسیس و رهبری گروه «هم آوازان» رادیو و تلویزیون ملی ایران
همکاری با «کانون دوستداران فرهنگ ایران» در آمریکا
اجرای کنسرت ترانه‌های محلی ایران به همراه «پری زنگنه» در شهرهای آمریکا
تأسیس و رهبری «ارکستر روح‌الله خالقی» در واشینگتن
اجرای کنسرت و تنظیم آثار هنرمندان قدیمی موسیقی ایران همچون: «درویش خان»، «مرتضی نی داوود»، «علینقی وزیری»، «روح‌الله خالقی»، «مرتضی محجوبی» و … به همراه «ارکستر روح‌الله خالقی» در شهرهای آمریکا
تنظیم، رهبری ارکستر و انتشار آلبوم موسیقی «می ناب ۱» و «می ناب ۲» از آثار «روح‌الله خالقی» با خوانندگی «کاوه دیلمی»
ساخت آثاری برای پیانو، پیانو و آواز و تنظیم ترانه‌های محلی ایران برای پیانو
نویسندگی و انتشار کتاب «ای ایران» ۱۳۸۵
رهبری ارکستر در آلبوم موسیقی «موسیقی فیلم و نمایش» به آهنگسازی «فوزیه مجد» ۱۳۹۲

آنچه دیگران میخوانند :
ارسال نظر

آنچه دیگران میخوانند :
روی خط رسانه