کد خبر : 981

بامداد جمعه بمب‌افکن‌های «اف - 15 » آمریکایی در تجاوزی آشکار، به خاک سوریه حمله کرده و یکی از مواضع گروه‌های مقاومت اسلامی را در منطقه «البوکمال» در شرق این کشور هم مرز با عراق هدف قرار دادند.

هرچند این حمله اولین تجاوز به خاک یک کشور در دوران ریاست جمهوری "جو بایدن" رییس جمهوری آمریکا بود، اما بمب افکن های آمریکایی پیش از آن بارها و در حمایت از گروه های تروریستی به ویژه «داعش» و «تحریرالشام» مواضع ارتش سوریه و جبهه مقاومت اسلامی را در طول دوران 10 ساله بحران این کشور بمباران کرده بودند، ولی فرق حمله این بار آمریکایی ها به خاک سوریه، هدف قرار دادن مواضع گروهای مقاومت عراقی در خاک سوریه و به بهانه پاسخ به حمله گروه تازه تأسیس با نام «سرایا اولیا الدم» بود که مسئولیت حمله دوم اسفند ماه به پایگاهی در فرودگاه اربیل را به عهده گرفته بود.


خبرداغ:کودک همسری زوری دختر ۱۲ ساله بخاطر هزینه درمان خواهرش جنجالی شد + جزئیات


آمارهای ضد ونقیضی در خصوص شمار شهدای حمله بمب افکن های آمریکایی به پایگاه نیروهای مقاومت در بوکمال سوریه اعلام شد؛ برخی منابع رسانه ای از شهادت 17 نفر در این حمله خبر دادند؛ برخی دیگر از شهادت 6 نفر و برخی هم اعلام کردند که حمله آمریکایی ها به خاک سوریه یک شهید و چند زخمی داشته که در نهایت آمار یک شهید تایید شد.

به دنبال این حمله "لوید اوستین" وزیر دفاع آمریکا طی سخنانی بدون اشاره به نقض منشور ملل متحد در حمله به خاک کشوری با حاکمیت مستقل اعلام کرد که «من به رییس جمهور بایدن گفتم که به اهدافی در سوریه حمله شود».

وزیر دفاع آمریکا همچنین بدون ارایه سندی مدعی شد که «مطئنیم اهدافی را که ما در سوریه هدف قرار دادیم، به شبه نظامیانی تعلق داشت که مسئول حمله به اربیل بودند! ما پیشتر گفته بودیم که بر اساس جدول زمانی به این حادثه واکنش نشان می دهیم».

«جان کربی» سخنگوی وزارت دفاع آمریکا نیز شامگاه جمعه در تشریح تجاوز بمب افکن های آمریکایی به پایگاه نیروهای مقاومت اسلامی در شرق سوریه گفت که دو جنگنده – بمب افکن اف-15 با هفت راکت یک پایگاه نظامی در منطقه بوکمال را هدف قرار دادند.

وی بدون اشاره به حضور غیر قانونی نیروهای آمریکایی در عراق و اقدام تروریستی بمب افکن های آمریکایی در خاک سوریه مدعی شد که «آمریکا در راستای حمایت از شهروندان و همپیمانان خود اقدام کرده است!». حمله ای که ادعا شده قبل از انجام به نیروهای روسیه اطلاع رسانی شده بود.

بایدن رئیس جمهوری آمریکا نیز بامداد امروز (یکشنبه) با ارسال نامه ای به «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان و «پاتریک لیهی» رئیس موقت مجلس سنای آمریکا، دستور خود برای حمله تجاوزکارانه به شرق سوریه را توجیه کرد.

به نوشته وبگاه «بلومبرگ»، بایدن در این نامه - که بعد از اعتراض و انتقاد برخی قانون گذاران دمکرات به این تصمیمش ارسال شده - مدعی شد که با حمله به اهدافی در شرق سوریه قصد داشته از تداوم حملات به نظامیان آمریکایی و متحدان این کشور در عراق جلوگیری کند.

اقدام جنایت بار بامداد جمعه تروریست های آمریکایی در سوریه در عین حالی که با هشدار و مخالفت گروه های عراقی، کشورهای چین و روسیه و دولت سوریه مواجه شد، در عین حال با حمایت رژیم صهیونیستی و انگلیس همراه گردید.

رژیم صهیونیستی که در سال های اخیر به عنوان نیروی هوایی تروریست های در حال جنگ در سوریه بارها مواضع ارتش این کشور و جبهه مقاومت اسلامی را بمباران کرده، از حمله آمریکایی ها به پایگاه جبهه مقاومت اسلامی در بوکمال حمایت و ابراز خرسندی کرد.


خبرداغ:زورگیری از زن جوان با شوکر در پرند جنجالی شد + فیلم

«دومینیک راب» وزیر امور خارجه انگلیس نیز با انتشار پیامی در توئیتر، ضمن حمایت از حمله متجاوزانه پنتاگون در خاک سوریه ادعا کرد که این اقدام، پاسخی هدفمند علیه گروه های شبه نظامی بود که به پایگاه های آمریکا در عراق حمله کردند.

اما این یک روی قضیه بود و کشورهایی همچون روسیه، سوریه و چین نسبت به اقدام تجاوزکارانه تروریست های آمریکایی واکنش نشان داده و آن را محکوم کردند.

وزارت خارجه روسیه هم حمله هوایی آمریکا به اهدافی در مرز سوریه و عراق را محکوم کرد و از واشنگتن خواست که به حاکمیت دمشق احترام بگذارد.

وزارت خارجه چین نیز در واکنش به حمله تجاوزکارانه آمریکا به شرق سوریه، خواستار احترام گذاشتن تمام طرف ها به تمامیت ارضی و حاکمیت سوریه شد.

وزارت امور خارجه سوریه نیز در بیانیه ای با بزدلانه خواندن حمله هوایی آمریکا به بوکمال و محکوم نمودن آن اعلام کرد که «دولت بایدن باید دست از سیاست های دونالد ترامپ بردارد».

در این بیانیه آمده است: «سوریه به شدت حمله بزدلانه آمریکا به مناطقی در استان دیرالزور در نزدیکی مرز سوریه با عراق را که در تضاد با قانون بین الملل و منشور سازمان ملل متحد است، محکوم می کند و درباره اینکه این حمله پیامدهایی در تشدید اوضاع منطقه خواهد داشت، هشدار می دهد».

وزارت خارجه سوریه این حمله را نشانه منفی سیاست های دولت جدید آمریکا دانسته و تصریح کرد که انتظار دمشق از دولت بایدن این است که عامل به قوانین بین الملل باشد و نه قانون جنگل که دولت سابق آمریکا در تعامل با بحران های منطقه ای و بین المللی آن را در پیش گرفته بود.

وزارت امور خارجه و مهاجران سوریه همچنین در اقدامی دیگر دیروز (شنبه) در نامه ای به دبیرکل سازمان ملل و رئیس شورای امنیت تایید کرد که حمله بمب افکن های آمریکایی به خاک سوریه، مفاد قوانین بین المللی و منشور سازمان ملل متحد را از سوی واشنگتن نقض کرده است.

 

چند نکته درباره حمله آمریکایی ها به بوکمال

برخی کارشناسان مسایل منطقه معتقدند که حمله بمب افکن های آمریکایی به مواضع گروه های مقاومت اسلامی در خاک سوریه با اعلام قبلی نشان داد که جو بایدن تحت فشارهای داخلی این اقدام را کرده و نمی خواهد همانند ترامپ رییس جمهوری جنگ طلب سابق آمریکا تنش ها در منطقه افزایش یابد، که کم بودن آمار تلفات و خروج نیروهای مستقر در آن پیش از حمله خود گویای این موضوع است.

نکته بعدی این که هم اکنون تمرکز بایدن روی اقدامات «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی متمرکز شده و وی به دنبال گوشمالی این مقام سعودی است تا وی دست از اقدامات فتنه گرانه منطقه ای و داخلی خود بردارد و تنش ها در منطقه کاهش یابد.


خبرداغ:عاقبت پسر بازیگر شهاب حسینی بعد از 15 سال چه شد؟

نکته مهمی که در اینجا وجود دارد این است که بایدن برای کم شدن تنش ها در منطقه باید در کنار گوشمالی بن سلمان، نیروهای آمریکایی را از دو کشور عراق و سوریه خارج کرده و دست از حمایت واشنگتن از گروه های تروریستی بردارد تا منطقه به آرامش برسد.

آنچه دیگران میخوانند :
ارسال نظر

آنچه دیگران میخوانند :
روی خط رسانه